Dzi¶ jest ¶roda, 22 maja 2019 . Od pocz±tku roku upłynęło: 141 dni.

Hasło dla Ciebie: "Cztery zjawiska blokuj± postęp ludzko¶ci - ignorancja, głupota, komitety normalizacyjne, oraz ludzie sprzedaj±cy komputery."

Aktualno¶ci
Samorz±d

„Do zobaczenia za rok w Jerozolimie”

Dnia 29 paĽdziernika 208 roku odbyły się w Zb±szyniu obchody 70 Rocznicy Wypędzenia Ludno¶ci Żydowskiej z Niemiec i Przygarnięcia Ich przez Zb±szynian w roku 1938. Nasze Gimnazjum było reprezentowane przez uczniów klasy 2a pod opiek± p. Jana Klimko i p. Andrzeja Ruciocha.

W ramach obchodów, uczniowie wzięli udział w sesji popularnonaukowej z udziałem prof. Jerzego Tomaszewskiego i prof. Krzysztofa Rzepy oraz obejrzeli prezentację słowno-muzyczn± w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum w Zb±szyniu pt. „I nie zostanie nikt…. .”

W tym czasie nauczyciele uczestniczyli w sesji naukowej o performatyzacji pamięci polsko-żydowskiej, na której przedstawiono ciekawe sposoby upamiętniania i przekazywania młodemu pokoleniu pamięci o ludno¶ci żydowskiej w Polsce.

Po sesjach naukowych uczniowie obejrzeli wystawy po¶więcone tej tematyce. W Muzeum Ziemi Zb±szyńskiej i Regionu Kozła wystawę prac i dokumentacji z projektu „Kryształowe okna” oraz wystawę judaików z Muzeum Martyrologicznego z Żabikowie. W Gimnazjum w Zb±szyniu wystawa nosiła tytuł „Żydzi w Polsce swoi czy obcy”.

Uroczysto¶ci, które były dla młodzieży i nauczycieli znakomit± okazj± do poznania pięknej karty z historii narodu polskiego i żydowskiego, zakończyły się wspólnym obiadem w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fidlera w Zb±szyniu.

Andrzej Rucioch, 2008-11-04 21:54:38

zobacz wcze¶niejsze informacje >>