Dziś jest niedziela, 20 października 2019 . Od początku roku upłynęło: 292 dni.

Hasło dla Ciebie: "Cokolwiek zostanie upuszczone na układ elektroniczny pod napięciem, spadnie zawsze tam, gdzie wyrządzi najwięcej szkód."

Od mąki i wody do chleba, czyli wizyta w Piekarni „Sowa”

Piękny zapach świeżo upieczonego chleba i ciepło buchające z piekarskiego pieca poczuli uczniowie klas II c i III l naszego gimnazjum, którzy w poniedziałek 23 listopada byli gośćmi nowotomyskiej Piekarni „Sowa”. Właściciel piekarni pan Paweł Sobczak oprowadził nas po swoim zakładzie i zdradził tajniki wypieku pieczywa.

Podczas wycieczki mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia służące do produkcji pieczywa oraz piec do jego wypieku. Zdobyliśmy szereg cennych informacji. Dowiedzieliśmy się, że w przemyśle piekarniczym wykorzystuje się drobnoustroje przeprowadzające fermentację mlekową oraz alkoholową. W wyniku fermentacji mlekowej powstaje kwas mlekowy, który zakwasza ciasto, nadaje mu smak i jest jednocześnie naturalnym konserwantem, a w wyniku fermentacji alkoholowej dwutlenek węgla, który spulchnia ciasto. Na jakość pieczywa wpływa również wytwarzany przez mikroorganizmy kwas octowy. Dzikie drożdże i bakterie mlekowe znajdują się na ziarnach zbóż.

W Piekarni „Sowa” pieczywo wypieka się metodą tradycyjną (na naturalnym zakwasie). Chleb taki nie zawiera ulepszaczy, konserwantów i sztucznych barwników, czyli jest bardzo zdrowy. W tej nowotomyskiej piekarni wytwarza się m.in. chleb graham, żytni, bułki poznańskie, wrocławskie, bułki i rogale maślane oraz wyroby cukiernicze.

Ciekawiły nas tajniki pracy piekarza, dlatego nie zabrakło pytań o przebieg kariery zawodowej i warunki pracy. Dowiedzieliśmy się, że wiele wysiłku wymaga prowadzenie piekarni w warunkach rynku zdominowanego przez markety oferujące tańsze, ale nie lepsze pieczywo. Przekonaliśmy się, że praca piekarza jest ciężka i wymagająca, głównie dlatego, że piecze się nocą, aby wcześnie rano świeży chleb czekał na nas w sklepie. Nie ma też wolnych niedziel. Kiedy inni ludzie już, albo jeszcze świętują, piekarz pracuje, bo rozpoczyna pracę o godzinie czwartej. Ale, jak każda, praca piekarza daje też satysfakcję.
- A największa jest wtedy, gdy ludzie polecają i chwalą pieczywo z mojej piekarni – mówił z pasją o swej pracy pan Sobczak. Naprawdę przyznajemy: ciepłe bułki i świeży chleb, których kosztowaliśmy, były wyśmienite.

Jeszcze raz dziękujemy panu Pawłowi Sobczakowi z Piekarni „Sowa” za odkrycie przed gimnazjalistami swoistej magii chrupiącego pieczywa.

Marzena Dach-Kolanko, Marlena Jarczewska, 2015-11-29 23:44:18