Dziś jest czwartek, 18 kwietnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 108 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Każde rozwiązanie rodzi nowe problemy."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


Warsztaty językowe


Tuż przed świętami wybraliśmy się na kolejne warsztaty językowe do Poznania. Zajęcia poprowadził Richie Mullaney, energiczny Irlandczyk cieszący się dużą sympatią i uznaniem uczniów.

Pierwszy warsztat – British Festivals and Traditions – dotyczył znanych i nieznanych brytyjskich tradycji świątecznych. Richie omówił je w porządku chronologicznym, skupiając się na zwyczajach, które uznał za szczególnie ciekawe dla obcokrajowców lub dobrze ilustrujące brytyjskiego ducha szaleństwa i zabawy. Jednym z noworocznych zwyczajów w Stonehaven jest tzw. fireballing. Każda rodzina w miasteczku konstruuje odrutowane kule lub kosze, w których umieszcza stare ubrania, symbolizujące nieprzyjemne zdarzenia, złe decyzje lub niespełnienia mijającego roku. Kule są przytwierdzane do łańcucha i podpalane, a mieszkańcy wywijają nimi, maszerując główną ulicą miasteczka, co daje niezwykle widowiskowy efekt. Z okazji tłustego czwartku (ang. Shrove Tuesday) Brytyjczycy urządzają masowe, publiczne wyścigi z podrzucaniem naleśników na patelni. Wyścigi odbywają się na ulicach każdego miasta, w szkołach, przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Nikt nie jest zwolniony z udziału, nawet przedstawiciele szanowanych i prestiżowych zawodów. Własny wyścig organizuje brytyjskie wojsko czy parlament, a liczne relacje obejrzeć można w serwisie youtube. Richie zorganizował dla uczniów przykładowy pancake race z wszelkimi rekwizytami.

Richie omówił również zabawy ludowe związane ze świętem wiosny – May Day i Maypole Dancing, obchodzone w Wielkiej Brytanii od XIV w. Wspomniał też o Morris dancing, energicznym męskim tańcu z kijami, którego skomplikowana choreografia wymaga regularnych ćwiczeń przez cały rok. Brytyjczycy z upodobaniem celebrują również tak niezwykłe lokalne tradycje jak cheese rolling – pogoń za toczącym się serem w Glocester, która co roku zbiera krwawe żniwo (62% uczestników odnosi kontuzje, 35% wymaga hospitalizacji); oraz face gurning – konkurs na najdziwaczniejszą i najbardziej wykrzywioną minę. Ulubionym świętem Richiego jest edynburski Beltane, najstarsze święto do dziś obchodzone w Wielkiej Brytanii. Jest to festiwal ognia i światła, gromadzący kilka tysięcy ludzi, którzy w ekstatycznym tańcu i zabawie pragną uczcić celtycki początek lata.

Kolejne dwa warsztaty – Christmas Ceili and Karaoke oraz Christmas Drama, Fun and Games – poświęcone były aktywnościom i zabawom bożonarodzeniowym.

Na początku Richie opowiedział uczniom o irlandzkich tradycjach świątecznych. Choinkę ubiera się już 7. grudnia w tzw. Little Christmas – dzień wyjazdu Józefa i Marii do Betlejem. Po wieczerzy wigilijnej większość Irlandczyków wraz z dziećmi udaje się do lokalnych pubów, żeby kontynuować świętowanie wspólnie z sąsiadami. Prezenty otworzyć można dopiero następnego dnia po obfitym śniadaniu, złożonym m.in. z kiełbasek, bekonu, jajek, smażonych grzybów, pomidorów i kaszanki, oraz po obowiązkowej wizycie w kościele. Polecane przez Richiego potrawy świąteczne to pudding figowy z dużą ilością suszonych owoców, serwowany z kremowym sosem na bazie brandy, oraz szynka opiekana w miodzie i melasie, której przygotowanie zajmuje kilkanaście godzin, ale której smak przebija najwykwintniejsze potrawy polskiego stołu.

W dalszej części warsztatu uczniowie śpiewali zbiorowo popularne piosenki świąteczne i kolędy. Nie zabrakło evergreenów w rodzaju „We wish you a merry Christmas” czy „All I want for Christmas is you”, ale również ikonicznej dla brytyjskich dzieci piosenki przewodniej z bajki „Frosty the Snowman”. Następnie Richie zaprezentował uczestnikom podstawowe kroki tańca celtyckiego, po czym zaaranżował zbiorowy układ taneczny w parach. Uczniowie ćwiczyli układ cierpliwie w rytm żywiołowej muzyki irlandzkiej, dochodząc do imponującej biegłości.

Podczas ostatniego warsztatu młodzież bawiła się w gry towarzyskie oraz szarady związane z tytułami popularnych filmów o tematyce świątecznej. Uczniowie wymyślali też scenki grupowe nawiązujące do obrazów wyświetlanych na ekranie.

Wyprawa do Poznania była bardzo udana, a Richie ponownie okazał się niezwykle skutecznym animatorem zajęć dla młodzieży. Z pewnością nie będzie to nasze ostatnie spotkanie z tym lektorem.


Lucyna Bernaczyk, Aneta Gorgoń-Matera, 2017-01-20 13:41:26

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się