Kontakt
Wstęp
Nasz Patron
Nasi Partnerzy
Aktualności
Archiwum
Komunikaty
Kadra
Oferta edukacyjna
Wieża babel
Regulaminy
Sport
Kluby
Gazetka
Kalendarz
Samorząd
Rada Rodziców
Publikacje edukacyjne
ECDL
Plan lekcji
Galeria zdjęć
Humor
Jaką szkołę
wybrać?
Unia Europejska
Ciekawe strony
ISO

 

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Bezpieczeństwo w sieci Internet

Uwaga!
W związku z apelem Pana Romana Giertycha, Ministra Edukacji Narodowej, w sprawie oprogramowania zabezpieczającego uczniów korzystających z Internetu przed dostępem do treści niepożądanych, zamieszczamy łącze do programu BENIAMIN.
Pobierz program ze strony producenta

"Informujemy Państwa, że w dniu 21 czerwca 2006 r. została zawarta umowa między Ministrem Edukacji Narodowej Romanem Giertychem a Katolickim Centrum Kultury, na podstawie której Katolickie Centrum Kultury zobowiązało się do bezpłatnego i nieograniczonego czasowo udostępniania programu Beniamin wszystkim osobom fizycznym, szkołom i innym jednostkom organizacyjnym systemu oświaty w celach niekomercyjnych. Ponadto właściciel programu zobowiązał się do jego aktualizacji i doskonalenia. Program przeszedł pozytywną weryfikację przeprowadzoną zarówno w Ministerstwie, jak też przez jedną z firm działających na rynku usług internetowych oraz był poddany testom przeprowadzonym przez jeden z magazynów komputerowych. Informujemy też, że działanie programu może być czasowo zawieszane przez użytkownika nadzorującego komputer, dysponującego hasłem do programu".
/za MEiN/

Ponadto informujemy, iż wszystkie komputery, do których mają dostęp uczniowie,  są w naszym gimnazjum zabezpieczone przed dostępem do treści niepożądanych za pomocą programu CENZOR www.cenzor.pl oraz OPIEKUN UCZNIA www.opiekun.pl. Blokady poszczególnych serwisów internetowych realizujemy również w oparciu o specjalne filtry analizujące treść w obrębie serwera proxy.

 

Zasady bezpieczeństwa  

Nie ufaj osobom poznanym w Sieci. Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Wielu Sieciuchów udaje kogoś, kim naprawdę nie jest po to żeby zrobić nam krzywdę. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie zawsze poinformuj o tym rodziców.

Nie podawaj swoich danych. W Internecie posługuj się tylko nickiem (pseudonimem) i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię lub nazwisko, numer telefonu, adres czy dane szkoły. Pamiętaj, że możesz rozmawiać z Sieciuchem, który wykorzysta przeciwko Tobie informacje, które mu podasz.
Mów, jeśli coś jest nie tak. W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Jeśli masz do czynienia z Sieciuchem razem łatwiej będzie go Wam pokonać.
Zabezpiecz swój komputer. Jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu musisz mieć zainstalowany program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall. Bez tych narzędzi jesteś łatwym celem dla wszelkiego rodzaju Sieciuchów.
Materiały do pobrania  
Ulotka dla rodziców dotycząca bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
Umowy pomiędzy rodzicami a dziećmi dotyczące zasad korzystania z Sieci
Scenariusze zajęć dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
Piosenka "Sieciaki" w formacie MP3
Piosenka "Lubicie Internet?" w formacie MP3
Scenariusze lekcji - materiały dla nauczycieli

materiały zaczerpnięte z serwisu sieciaki.pl