XIX Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną rozpoczęły się 15 maja w Nowotomyskim Ośrodku Kultury z udziałem uczniów i wychowanków z czterech nowotomyskich placówek: Przedszkola NR 3 Bajkowe Zacisze, Szkoły Podstawowej NR 2 im. Marii Curie-Skłodowskiej z Nowego Tomyśla, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej oraz Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowy Tomyślu.
Na widowni zasiedli przedstawiciele władz gminnych: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Nowym Tomyślu Katarzyna Łukaszewicz, Pełnomocnik Burmistrza Nowego Tomyśla ds.uzależnień Jolanta Szade, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Michałowicz oraz władz powiatowych - Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego Marek Nyćkowiak, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Teresa Sienkiewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Magdalena Kędzia - Kluj,a także Dyrektorzy placówek oświatowych. Byli też obecni rodzice, uczniowie i nauczyciele, rady rodziców i samorządy uczniowskie, a także domownicy i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu. Gośćmi honorowymi byli: Henryk Helwing i Emilia Wałęsa.
W wystąpieniu otwierającym Wiesława Skoczylas przypomniała że potrzeby ludzi z niepełnosprawnością intelektualną są takie same jak ludzi z tzw. normą intelektualną. Nie tylko w Polsce ale i na świecie sytuacja osób z niepełnosprawnością zwłaszcza intelektualną pozostawia jeszcze wiele do życzenia.
Agnieszka Kaleta przytoczyła słowa Jana Pawła II Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka.Podkreślała, że dzisiaj manifestujemy nasz sprzeciw wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w pracy, urzędzie oraz w życiu codziennym, a ten koncert jest wyrazem tego jak uczymy się żyć razem. Program artystyczny dostarczył wiele radości i niezapomnianych wrażeń nie tylko widzom ale przede wszystkim młodym artystom. Czarowny głos Kasi Klus z Gimnazjum im.F.Szołdrskiego w wykonaniu piosenek Anny Jantar "Polubiłam pejzaż ten" oraz "Tańczące Eurydyki" - podkreśliły niezwykły charakter tej uroczystości. We wspólnym koncercie wystąpili wychowankowie przedszkola w interpretacji ruchowo-tanecznej utworu "Hej bystra woda" przygotowani przez Grażynę Tunak, Agnieszkę Kaleta, Martę Wojcieszak, Agatę Kaczmarek, Katzarzynę Michalszczak-Gortat, Magdalenę Nowak. Uczniowie Szkoły Podstawowej NR 2 pod kierunkiem Joanny Witczak, Magdaleny Winkler, Teresy Kondrat, Małgorzaty Mielcarek zaprezentowali inscenizację ekologiczną pod tytułem "Woda, słońce, powietrze, las bardzo kochamy was" oraz układ teneczno-rytmiczny do utworu Creation to Rhapsody. Utwór na flety Łabędzia rzeka oraz interpretację Los człowieka przedstawili uczniowie Gimnazjum w Borui Kościelnej przygotowani przez Artura Markiewicza. Nowotomyscy gimnazjaliści z Szołdrskiego zaprosili na taneczne spotkanie prezentując 4 tańce etniczne: taniec turecki, serbski,Belgijkę oraz taniec polski -Klapok, a niespodzianką był pokaz gry na kubkach. Uczniowie przygotowani pod kierunkiem Wiesławy Skoczylas i Sylwii Pyrskiej. Gospodarzami koncertu byli uczniowie: z SP NR 2 Eliza Garncon oraz Mikołaj Wolanin z Gimnazjum im. F. Szołdrskiego.
Kwiaty z życzeniami i podzękowania na ręce Wiesławy Skoczylas złożył pan Henryk Helwing. Tradycyjnie koncert zakończył wspólny śpiew widzów i artystów hymnu Dnia Godności. Wszyscy uczestnicy i goście uroczystości zostali obdarowani talizmanami szczęścia - tym razem był to kominiarczyk - przygotowany przez nowotomyskich gimnazjalistów. Występom na scenie towarzyszyła wystawa prac plastycznych i technicznych przygotowana w holu-u przez wszystkie placówki. W przygotowaniach i organizacji tegorocznego Święta szczególną pomoc okazały panie Aleksandra Antoniewicz- Kaszczyńska - autorka projektu zaproszenia oraz Renata Orlicka wraz z klasą II e, która zadbała o sprawną obsługę uroczystości. Specjalne podziękowania kieruję do Dyrektor NOK-u pani Beaty Baran oraz Zbigniewa Celebąk i Piotra Mańka. CO ZA DZIEŃ - PEŁEN WRAŻEŃ I POZYTYWNYCH EMOCJI!!!