Dziś jest piątek, 20 września 2024 . Od początku roku upłynęło: 263 dni. Do letnich wakacji pozostało: 283 dni

Forum Dyskusyjne   |  Gimnazjalne Centrum Informacji   | KASSK 2006  UKS GimTom   |   Poczta przez WWW

Kontakt
Wstęp
Nasz Patron
Aktualności
Archiwum
Komunikaty
Kadra
Oferta edukacyjna
Wieża babel
Regulaminy
Sport
Kluby
Gazetka
Kalendarz
Samorząd
Rada Rodziców
Publikacje edukacyjne
ECDL
Plan lekcji
Galeria zdjęć
Humor
Jaką szkołę
wybrać?
Unia Europejska
Ciekawe strony
ISO

 

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki


Rok szkolny 2005/2006

„Trzy lekcje edukacyjne w terenie”


„Trzy lekcje edukacyjne w terenie”- jednodniowa wycieczka gimnazjalistów klas 3a i 3h do Nietoperka, Sieniawy i Łagowa Lubuskiego.

18 października 2005 roku uczniowie klas 3a i 3h pod opieką nauczycielek: p. E. Kuśmierskiej, p. J. Spychała, p. I. Baranowskiej uczestniczyli w trzech ciekawych lekcjach edukacyjnych w terenie, wyjeżdżając na jednodniową wycieczkę do Nietoperka, Sieniawy i Łagowa Lubuskiego.

W Chiropterologicznej Stacji Edukacyjno – Badawczej w Nitoperku uczniowie obejrzeli film o rozrodzie i hibernacji nietoperzy oraz wysłuchali ciekawej i pełnej humoru prelekcji o wpływie człowieka na środowisko przyrodnicze, o przyczynach i sposobach ochrony nietoperzy i o warunkach ich zimowania. W podziemiach rezerwatu „Nietoperek” w świetle latarek obserwowali nietoperze zapadające w stan hibernacji.

Zwiedzając odkrywkę Kopalni Węgla Brunatnego – Sieniawa uczniowie zapoznali się z budową geologiczną złoża, z warunkami eksploatacji oraz z możliwościami wykorzystania wydobytego węgla.

W Łagowie Lubuskim gimnazjaliści obejrzeli wystawę w siedzibie Łagowskiego Parku Krajobrazowego a następnie podążając ścieżką przyrodniczo – historyczną „Sokola Góra” wkroczyli na teren starego grodziska plemion Polan i Lubuszan z XII i XIV wieku.

W rezerwacie przyrody „ Nad Jeziorem Trześniowskim” zapoznali się z przyrodą lasu bukowego oraz z formami ochrony przyrody . Podziw wzbudziły ogromne 200 – letnie drzewa: szerokolistna lipa, dąb szypułkowy, klon, świerki – pomniki przyrody.

Spacerując po Łagowie uczniowie poznali historię tego uroczego miejsca oraz zabytki kultury: Zamek Joanitów, mury i bramy obronne, kamieniczki. Z wieży zamkowej zachwycał malowniczy krajobraz polodowcowy – otaczające wzgórza moreny czołowe porośnięte lasami, wąwozy, dwa głębokie rynnowe jeziora ( Trześniowskie i Łagowskie ), liczne oczka wodne i torfowiska. Wszystko dookoła mieniło się barwami jesieni.

Duże zainteresowanie uczniów wzbudził wiadukt kolejowy z 1909 roku – najciekawszy zabytek techniki województwa lubuskiego pięknie wkomponowany w łagowski krajobraz.

Mimo naukowego planu wycieczki atmosfera była świetna. Uczniowie w czasie wycieczki poznali ciekawych i pasjonujących się swoją pracą ludzi – pracowników Łagowskiego Parku Krajobrazowego, Stacji Chiropterologicznej i kopalni węgla. Podzielili się oni z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem.

Na pewno pozostanie w gimnazjalistach trwały ślad odbytych lekcji w terenie.

Jolanta Spychała, Ewa Kuśmierska, 2005-10-19 15:09:38

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>

Bezpieczeństwo w sieci Internet

 

Jan Paweł II Wielki na zasze w naszej pamięci. Oddaj mu hołd.