Dziś jest piątek, 19 kwietnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 109 dni.

Forum Dyskusyjne   |  Gimnazjalne Centrum Informacji   | KASSK 2008  |  UKS GimTom   |   Portal Edukacyjny

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Jaką szkołę
wybrać?

Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

 

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki


Rok szkolny 2007/2008

 

Finał Szkolnego Konkursu „Fizyka na co dzień”


Zakończył się trzyetapowy gimnazjalny konkurs „Fizyka na co dzień” – wymagający od uczestników nie tylko wiedzy z dziedziny fizyki, ale również samodzielności, pomysłowości, umiejętności prezentowania własnych prac i uzasadniania swoich opinii.

W trzecim etapie konkursu uczestnicy prezentowali wybrane przez siebie doświadczenia i wyjaśniali zachodzące w nich zjawiska. W gabinecie fizycznym, w którym odbywał się Wielki Finał, pojawiły się najróżniejsze przyrządy – od korkociągów, poprzez naczynia różnego rodzaju, przybory kuchenne, śrubki, śruby i śrubeczki, aż do zabawek. (Te ostatnie wzbudziły spory entuzjazm komisji.)

Wielkie uznanie należy się uczniom klas pierwszych, którzy rywalizując z trzecioklasistami nie ustąpili im pola. Pierwsze miejsce zajął Szymon Kozłowski z klasy Ia, który przygotował interesujące i widowiskowe doświadczenie ilustrujące zjawiska związane z ciśnieniem. Atrakcyjność pokazu Szymona stanowiła przede wszystkim wybór doświadczenia, które ilustrowało kilka zjawisk – działanie ciśnienia atmosferycznego, podciśnienie, proces spalania. Wyjaśnienie merytoryczne wskazywało na dużą wiedzę.

Adrianna Chojnacka z klasy Ia, prezentacją działania ciśnienia atmosferycznego, zdobyła drugie miejsce. Na zdjęciu zobaczycie Adę trzymającą do góry dnem (!) szklankę pełną wody, utrzymywaną przez zwykłą kartkę papieru. Dowód i opis zjawiska Ada przedstawiła dokonując odpowiednich obliczeń – taki sposób wyjaśnienia zdarzył się podczas konkursów po raz pierwszy!

Trzecie miejsce na podium należy do Mateusza Reimana z klasy IIIg. Maszynka do mielenia mięsa widoczna na zdjęciu oraz uroczy samochodzik (i wiele, wiele innych urządzeń) posłużyły Mateuszowi do przedstawienia zastosowań śruby, która należy do maszyn prostych wykorzystywanych przez ludzi od zamierzchłych czasów.

Czwarte miejsce - poza podium, lecz zdobyte w ładnym stylu - wywalczył kolejny pierwszoklasista – Bartosz Jarzyna z klasy Ib. Zademonstrował zjawisko tarcia i jego konsekwencje. Uwagę komisji zwróciła piękna polszczyzna Bartka, którą posługiwał się podczas prezentacji.

Gratulujemy laureatom!

Adę, Szymona i Bartka mamy nadzieję ujrzeć znów w przyszłorocznym konkursie, a Mateuszowi życzymy podobnych sukcesów w szkole średniej.

Hanna Janus, 2008-04-27 11:20:25

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>
Szkoła Bez Przemocy


Dziennik

Bezpieczeństwo w sieci

 

Jan Paweł II