Dziś jest piątek, 19 kwietnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 109 dni.

Forum Dyskusyjne   |  Gimnazjalne Centrum Informacji   | KASSK 2008  |  UKS GimTom   |   Portal Edukacyjny

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Jaką szkołę
wybrać?

Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

 

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki


Rok szkolny 2007/2008

 

X. Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną


W środę 7 maja, z udziałem uczniów pięciu placówek - Przedszkola Nr 3, szkół podstawowych Nr 2 i Borui Kościelnej oraz gimnazjów w Nowym Tomyślu i Borui Kościelnej, odbyły się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury dziesiąte, jubileuszowe obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Przez cały maj, obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych , w tym także Niepełnosprawnych Intelektualnie. Pomysł zaczerpnięty został, przed właśnie dziesięciu laty, przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, z Francji, gdzie „Spotkania z Godnością” obchodzone są z udziałem przedstawicieli najwyższych władz oraz osób popularnych i znaczących w środowisku. Udział w nich tych osób, to dobra okazja do zademonstrowania własnych postaw , które jednocześnie doskonale służą powszechnemu zrozumieniu i przełamywaniu barier wobec tej grupy ludzi, która najłatwiej spychana jest na margines życia i to – niestety - bez większych sprzeciwów społecznych. „Dzień Godności” ma służyć przełamywaniu takich negatywnych stereotypów i zarazem podkreślać naturalną obecność osób niepełnosprawnych wśród nas. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, którzy uczą się w ten sposób tolerancji, szacunku wobec każdej osoby i umiejętności partnerskiego współistnienia. Każdy bowiem wart jest szacunku, każdy potrzebuje społecznej akceptacji i uznania dla swojej pracy, każdy potrzebuje jej pozytywnego wzmocnienia.

W tym roku, w jubileuszowym koncercie wystąpili wychowankowie Przedszkola Nr 3 przygotowani przez Katarzynę Michalszczak - Gortat i Annę Matuszak, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Tomyślu pod kierunkiem Teresy Kondrat i Elżbiety Cybal, uczniowie Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej przygotowane przez Ewę Marcinkowską i Irenę Fornalik oraz najstarsi - nowotomyscy gimnazjaliści przygotowani przez Emilię Wałęsę i Dorotę Parniewicz oraz - po raz pierwszy - gimnazjaliści z Borui Kościelnej pod kierunkiem Bogny Niemiec i Artura Markiewicza. W ten sposób w Święcie wzięli udział uczniowie ze wszystkich gminnych placówek, które edukują uczniów niepełnosprawnych. Muzyczno - teatralno - taneczny występ obejrzało wielu znaczących gości - na czele z Burmistrzem Nowego Tomyśla Henrykiem Helwingiem i starszym wizytatorem KO w Poznaniu Januszem Skoczylasem. Występy młodych artystów poprzedziła prezentacja multimedialna, ilustrująca w fotograficznym zapisie, minione 9 lat majowych "Spotkań z Godnością".

Po zakończeniu koncertu, wszyscy uczestnicy i goście zostali obdarowani talizmanami szczęścia - "złotymi podkówkami", przygotowanymi przez nowotomyskich gimnazjalistów, a Burmistrz Henryk Helwing obdarował wykonawców koszem słodyczy i okolicznościowymi adresami skierowanymi do wszystkich uczestniczących placówek.

Koncert zarejestrowała poznańska telewizja, która w głównym wydaniu "Teleskopu" wyemitowała migawki ze środowych obchodów.

Szczególną pomoc w organizacji tegorocznego Święta okazało nam życzliwe grono osób: uczennice Weronika Henicz, Kinga Owczarczak, Kinga Nożyńska, Elżbieta Koza, Małgorzata Klimko, Kamila Pietrucha, Martyna Młodystach oraz grono uczniów Gimnazjum pełniących honory gospodarzy gali, a także nauczyciele Gimnazjum - Pani Aleksandra Antoniewicz Kaszczyńska, Pani Dorota Wiśniewska, Pani Regina Jędrzejczak i Pan Piotr Witczak oraz dyrekcja Gimnazjum, Rada Rodziców i Rodzice naszych uczniów, którym bardzo gorąco dziękuję.

Emilia Wałęsa, 2008-05-08 21:58:24

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>
Szkoła Bez Przemocy


Dziennik

Bezpieczeństwo w sieci

 

Jan Paweł II