Dziś jest czwartek, 28 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 87 dni.

Forum Dyskusyjne   |  Gimnazjalne Centrum Informacji   | KASSK 2008  |  UKS GimTom   |   Portal Edukacyjny

Rok szkolny 2007/2008

Blubry, kwirlejki, Szołdrski i Powstanie Wielkopolskie czyli Dzień Patrona w naszej szkole...

29 maja 2008 roku całe gimnazjum świętowało Dzień Patrona. Zgodnie z programem obchodów tego dnia odbyło się II sympozjum poświęcone historii i współczesności Nowego Tomyśla oraz zajęcia tematyczne. Całość przygotowali nauczyciele humaniści - K.Beyer, D.Kaczmarek oraz A.Przybylska, D.Kuźniewska i M.Dach-Kolanko. Tematem przewodnim tej edycji były Skarby naszego języka, czyli gwara poznańska w języku codziennym mieszkańców Wielkopolski.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową poświęconą założycielowi naszego miasta- Feliksowi Szołdrskiemu. Natomiast w części zasadniczej spotkania wystąpiły ze swoimi wykładami dwa zespoły. Jako pierwsza drużyna z Gimnazjum w Borui Kościelnej w składzie: Małgorzata Zielińska, Jan Koźmiński, Arnold Prządka oraz Mateusz Dolewa- pod opieką p. Artura Markiewicza zaprezentowała temat : „My, Poznaniacy”. Po niej wystąpiła ekipa gospodarzy, czyli Adrianna Chojnacka, Aleksandra Nowak, Małgorzata Klimko i Kinga Szczepańska. Pod kierownictwem p. A. Przybylskiej przygotowała ona w ramach zajęć Klubu Humanistów prezentację „Śpiwanie po naszymu” –wyrazy gwarowe w tekstach piosenek kapeli ZZA WINKLA”. W jury oceniającym prezentacje zasiadły Panie: T.Bukowiecka - wicedyrektor gimnazjum, D.Wiśniewska- nauczyciel polonista oraz R.Kurasińska - nauczyciel biblootekarz. Natomiast nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców.

Oba występy bardzo spodobały się zgromadzonej publiczności. Jeszcze większymi brawami został nagrodzony występ gościa specjalnego- p. Jacka Hałasika, dziennikarza z poznańskiego Radia Merkury, znawcy gwary i gawędziarza. Jego barwne opowieści w gwarze i o gwarze rozbawiły zgromadzoną widownię. Podczas gdy reprezentacje klas uczestniczyły w sympozjum, pozostali uczniowie pod opieką wychowawców pracowali nad zadaniami przygotowanymi specjalnie na ten dzień. Były one przede wszystkim związane z gwarą poznańską. I tak, gimnazjaliści musieli przygotować specjalne karty do „Szkolnego słownika gwary poznańskiej”, przetłumaczyć tekst gwarowy, inny tekst dla odmiany uzupełnić wyrazami gwarowymi, ułożyć piosenkę o swojej klasie, również z użyciem gwary, a także napisać artykuł do gazety poświęcony sylwetce patrona szkoły.

Ostatnim punktem programu obchodów Święta Patrona był Rajd im. F. Szołdrskiego, który odbył się już po raz czwarty. Został on przygotowany przez p. Hannę Janus, p. Małgorzatę Haliniak, p. Dorotę Kuźniewską i p. Beatę Nowak. Hasło tegorocznego Rajdu brzmiało: Gimnazjalista – Nowotomyślanin – Wielkopolanin. W rajdzie uczestniczyli wszyscy uczniowie. Odbywał się on na terenie Nowego Tomyśla. Podczas Rajdu klasa wykonywała zadania związane z Patronem naszej szkoły – Feliksem Szołdrskim, historią Nowego Tomyśla oraz historią Powstania Wielkopolskiego. Nie zabrakło oczywiście sprawdzianu umiejętności sportowych. Zadania sportowe przygotowali nauczyciele wuefiści p. Renata Albrecht – Buda i p. Paweł Oszejko. Pogoda jak zwykle dopisała, dlatego wszyscy zmęczeni słońcem i rywalizacją, zadowoleni wracali do szkoły na smaczną grochówkę. Następnie zostały ogłoszone wyniki tegorocznego Rajdu. I miejsce zdobyła klasa IIA i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców – 500 zł, z przeznaczeniem na organizację imprezy klasowej. II miejsce – kl. I A, III – kl. I C, IV – kl. II B i V – kl. I B. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział, świetną i sympatyczną zabawę.

Danuta Kaczmarek, Małgorzata Haliniak, 2008-06-03 22:20:31