Dzi¶ jest pi±tek, 29 marca 2024 . Od pocz±tku roku upłynęło: 88 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła

Hasło dla Ciebie: "Nie wierz w cuda - polegaj na nich!"

Aktualno¶ci
Samorz±d

Chopin i Morrison...i Disney

Co ł±czy genialnego Fryderyka i psychodelicznego Jima, czyli wydawałoby się tak bardzo odmienne postacie? Okazuje się, że bardzo wiele. Obydwaj byli niezwykłymi muzykami. Obydwaj głęboko zapadli w ludzkiej pamięci. Obydwaj przedwcze¶nie odeszli z tego ¶wiata. Obydwaj spoczywaj± na słynnym paryskim cmentarzu Pere-Lachaise i przede wszystkim groby obydwóch odwiedziła wycieczka z nowotomyskiego Gimnazjum im. F. Szołdrskiego. Nie był to oczywi¶cie jedyny punkt programu naszej wizyty w Paryżu. Wręcz przeciwnie! Zwiedzili¶my o wiele, wiele więcej Pierwszego dnia odwiedzili¶my Disneyland, w którym czekała nas całodzienna zabawa - rollercoastery, wystrzelenie z działa i lot w kosmos, podróż X-wingiem, Wyspa Piratów, kino 5D, pełen duchów Dom Grozy... O tak, w Disneylandzie spędzili¶my niezapomniane, pełne emocji chwile! Kolejne dni to już sam Paryż wraz z jego muzeami, zabytkami, parkami i innymi atrakcjami turystycznymi. Spacerowali¶my po wspomnianym cmentarzu Pere-Lachaise, widzieli¶my bazylikę Sacre Coeur i dzielnicę artystów Montmartre, podziwiali¶my wieżowce La Defense, wjechali¶my na najwyższy poziom Wieży Eiffla, sk±d rozci±gała się niesamowita panorama stolicy Francji. Oczywi¶cie odwiedzili¶my też Wersal wraz z jego wspaniałymi ogrodami i mieszcz±c± się w Luwrze galerię malarstwa oraz wystawę sztuki egipskiej. Widzieli¶my Ogrody Tuileries, Sorbonę, Pantheon (miejsce, w którym spoczywa Maria Skłodowska-Curie), plac Concorde, Łuk Triumfalny, Hotel des Invalides z grobem Napoleona Bonaparte, katedrę Notre Dame. Przeszli¶my aleję Champs Elysees, jeĽdzili¶my paryskim metrem, a póĽnym wieczorem pływali¶my statkiem po Sekwanie. Poznawali¶my też tajniki wyrobu pachnideł w perfumerii Fragonard, gdzie zrobili¶my też niezwykle "pachn±ce" zakupy. Wbrew pozorom nie był to program dwutygodniowej wycieczki. My "zrobili¶my" to w przeci±gu kilku dni! Nie było łatwo, ale bez najmniejszych w±tpliwo¶ci było warto. Wszyscy wrócili¶my zadowoleni, że poznali¶my miejsca bezpo¶rednio zwi±zane z histori± naszej cywilizacji, czyli byli¶my TAM i zobaczyli¶my TO, co każdy powinien ujrzeć przynajmniej raz w życiu.

Grzegorz Pi±tas, Dariusz Pilz, 2013-06-03 11:14:53

zobacz wcze¶niejsze informacje >>