Dziś jest wtorek, 17 września 2024 . Od początku roku upłynęło: 260 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Rzeczy ulegają zniszczeniu, wprost proporcjonalnie do swej wartości."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki




277 Urodziny Feliksa, czyli Święto Patrona Gimnazjum 2013


28 maja 2013 roku nowotomyskie gimnazjum obchodziło „277 Urodziny Feliksa”, czyli święto swojego patrona-Feliksa Szołdrskiego. W obchodach brała udział cała szkoła. Wszyscy uczniowie i nauczyciele pracowali nad zaplanowanymi na ten dzień zadaniami. Całość składała się, jak co roku, z dwóch części.

Część I to spotkanie uczniów i zaproszonych gości w świetlicy. W tym roku uroczystość została przygotowana przez III grupę (12 uczniów z klasy II F-S. Busch, M. Dłużewski, S. Gädeke, E. Intek, R. Kokoszanek, N. Krok-Adamska, M. Łodyga, A. Matuszewska, S. Piątek, K. Sokulska W. Starzak, A. Wachocz) projektu „eSzkoła Wielkopolska -Moja Wielkopolska” pod kierunkiem opiekuna Zespołu, nauczycielki języka polskiego –Danuty Kaczmarek. Zespół ten postawił sobie za cel pogłębienie wiedzy o XVIII-wiecznym założycielu Nowego Tomyśla- Feliksie Szołdrskim. W efekcie półrocznej pracy grupa zaprezentowała wyniki swoich działań.

Przede wszystkim było to odsłonięcie wirtualnego portretu patrona, który powstał – na prośbę uczniów- w bardzo niezwykły sposób. Został wygenerowany na Politechnice Gdańskiej w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Oczywiście wcześniej opiekunka grupy, po nawiązaniu kontaktu z uczelnią, uzyskała zgodę JM Rektora uczelni prof. Henryka Krawczyka. Całość prac nadzorował dr inż. Jerzy Proficz, który też osobiście zjawił się 28 maja w nowotomyskim gimnazjum, aby uczestniczyć w odsłonięciu portretu. Opowiedział on wszystkim zebranym, jak powstał portret i wręczył na ręce dyrektora Andrzeja Wałęsy pamiątkową statuetkę oraz list gratulacyjny od JM Rektora.

W ceremonii tej uczestniczyła także Barbara Armon, odszukana przez uczniów prawnuczka stryjeczna Feliksa Szołdrskiego w szóstym pokoleniu!!! oraz Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla Wojciech Ruta, a także Przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Bronka i dyrektor szkoły Andrzej Wałęsa.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie następnej pracy zespołu, a mianowicie drzewa genealogicznego potomków Feliksa Szołdrskiego. Aktu tego dokonała ponownie Barbara Armon, potomek rodu Szołdrskich. Dla uczniów było to niezwykłe przeżycie, ponieważ do tej pory postać patrona była bardzo odległa, a teraz mogli niemalże sami dotknąć historii i usłyszeć : „Tak, pochodzę z rodu Szołdrskich”. Dzięki nawiązaniu znajomości z tak otwartą i życzliwą osobą, jaką okazała się przy bliższym poznaniu Barbara Armon, mamy nadzieję na wzbogacenie szkolnych zasobów pamiątek po założycielu miasta, fotografiami ze zbiorów rodziny.
Na zakończenie grupa III zaprezentowała skróconą wersję przedstawienia o Feliksie Szołdrskim pt. „Nowy Tomyśl po wieczne czasy”, do którego młodzież sama napisała tekst, opracowała scenariusz, muzykę oraz stroje. Zawierała ona m. inn. scenę nadania praw miejskich Nowemu Tomyślowi.

W tym samym czasie, kiedy przedstawiciele klas uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia portretu, pozostali uczniowie pracowali w klasach nad zaplanowanymi zadaniami II części Święta Patrona:
1. Przebranie jednej osoby z klasy w strój Białej Damy (kostium, fryzura)
2. Przebranie kilku osób z klasy w stroje z epoki oświecenia oraz przygotowanie fryzur oświeceniowych
3. Wykonanie transparentu promującego nasze gimnazjum, miasto Nowy Tomyśl lub założyciela miasta.
4. Wykonanie tortu urodzinowego z materiałów plastycznych
5.Życzenia urodzinowe w języku angielskim, niemieckim, francuskim lub hiszpańskim dla Feliksa.
6.Laurka z poetyckimi życzeniami urodzinowymi w języku polskim dla Feliksa.
7.Test wiedzy o Szołdrskim na platformie Librus.
8.Zredagowanie na podstawie dostępnych na stronie szkoły informacji krótkiej noty biograficznej Feliksa Szołdrskiego i po starannym wykaligrafowaniu umieszczenie na gazetce w sali lekcyjnej.
9. Klasy "E"- przygotowanie reportażu filmowego lub fotograficznego z przebiegu Święta Patrona.
10.Nauka XVIII- wiecznego tańca.

Po wykonaniu zadań uczniowie przeszli do hali sportowej, gdzie zaprezentowali wyniki swojej pracy. Niestety, z powodu deszczu nie odbył się przewidywany korowód ulicami miasta oraz koncert w na scenie „Pod Grabem”. Po ocenie i podsumowaniu punktacji najlepsze okazały się klasy:
1.I E
2.II B
3.I B, I C
4.II E, III F
5.III A.
Ostatnim elementem programu „Urodzin Feliksa” był koncert prezentujący gimnazjalne talenty. W sumie zaprezentowało się 12 wykonawców oraz 5-osobowy zespół taneczny. Wszyscy zostali ocenieni przez jury składające się z nauczycieli i przedstawiciela uczniów. Ostatecznie zwycięzcami zostali :
I miejsce –Monika Szczecińska
II miejsce-Anna Kokot
III miejsce Szymon Łodyga

Otrzymali oni nagrody rzeczowe – ufundowane przez Radę Rodziców. Wszyscy natomiast zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami.

Mimo niesprzyjającej pogody święto się podobało, uczniowie chętnie wykonywali zadania i popisali się inwencją twórczą. Najwięcej emocji wzbudziło odsłonięcie portretu oraz koncert talentów, a za rok kolejne urodziny i kolejne atrakcje.
Dziękujemy wszystkim gościom i uczestnikom naszego Święta, nauczycielom i uczniom za ogromne zaangażowanie i ciekawe pomysły oraz dobrą organizację tego ważnego wydarzenia. Całość została przygotowana przez nauczycieli humanistów, głównie Katarzynę Beyer, Marzenę Dach-Kolanko, Danutę Kaczmarek i Anną Przybylską.


Danuta Kaczmarek, 2013-06-03 17:23:49

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny



Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy







Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się