Dziś jest piątek, 29 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 88 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Najlepszą metodą do zainspirowania odkrywczych myśli, jest zaklejenie koperty."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki




IX Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych


W 5 - 7 kwietnia 2013r. odbyła się zorganizowana przez nasze Gimnazjum IX Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2013 zatytułowana „Cyfrowa Edukacja szansą na wzrost jakości kształcenia”.

Konferencja przebiegała pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Walkowiak, Starosty Nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego oraz Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga. Patronat honorowy objął Odział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Patronat medialny objęły: Edustyle.pl, Edunews.pl, EduFakty Uczę Nowocześnie, Portal Edukacja Internet Dialog oraz Tygodnik Lokalny „Nasz Dzień po Dniu”. Jak co roku przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla wszystkich nauczycieli. Specjalną ofertę zaproponowaliśmy nauczycielom różnych przedmiotów, liderom TIK i dyrektorom szkół. Wiele uwagi poświęciliśmy też pilotażowemu programowi „Cyfrowa Szkoła”, którego problematyka jest nadal aktualna. Zastanawialiśmy się jaka powinna być współczesna, cyfrowa szkoła, w jaki sposób ją budować, jak wyposażyć i jakie elementy są w niej najistotniejsze. Z przyjemnością prezentowaliśmy pierwsze e-podręczniki, pokazywaliśmy też nasze doświadczenia jako szkoły cyfrowej, mentorskiej i tej, która z sukcesem korzysta z technologii mobilnych w codziennej pracy szkolnej.

Na IX Konferencję Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, polityki, oświaty i biznesu. Konferencja rozpoczęła się w piątek 5 kwietnia o godz. 10:30 Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia dziewiątej już konferencji dokonał Henryk Helwing, burmistrz Nowego Tomyśla. Gościem specjalnym KASSK była Wiceminister Edukacji Narodowej Pani Joanna Berdzik, która gratulując organizatorom rozmachu tego przedsięwzięcia wyraziła radość z dzielenia się cyfrową pasją z uczestnikami konferencji. Wielkopolski Kurator Oświaty Pani Elżbieta Walkowiak po słowach powitania mówiła o niezwykle istotnej roli technologii we współczesnej szkole. ”Wspólczesna szkoła bez technologii po prostu nie może istnieć, dodając jednocześnie: ”Jeżeli w waszej szkole są nauczyciele, których można zastąpić Internetem, to ich zwolnijcie”. Rola i pozycja nauczyciela w cyfrowej szkole była silnie akcentowana podczas całej konferencji. KASSK 2013 prowadzili wytrawni dziennikarze Bartosz Krzyżaniak i Maciej Kułak redaktorzy EduFakty Uczę Nowocześnie. Wykład inauguracyjny pt. „E-Prywatność” wygłosił prof. dr hab. inż. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W świecie, gdzie prywatność jest towarem, mówił Cellary, nauczyciel powinien być wyjątkowo czujny i wrażliwy. Zapowiedział również podział Internetu na „Internet darmowości” i „Internet wartości”. O innowacjach, myśleniu, zmianie i nowoczesnym mobilnym środowisku kształcenia mówił Dariusz Stachecki, wicedyrektor Gimnazjum w Nowym Tomyślu, który poruszył między innymi problem stawiania twórczych zadań uczniom w kontekście przygotowania młodzieży do przyszłego aktywnego życia. O nowoczesnych trendach w edukacji i ofercie programu Partners in Learning wychodzącej naprzeciw potrzebom szkół mówiła Cecylia Szymańska – Ban dyrektor edukacji w Microsoft. Na temat „Szkoły bez papieru” czyli nowoczesnym, cyfrowym stylu zarządzania szkołą mówił Andrzej Wałęsa, dyrektor Nowotomyskiego Gimnazjum. Być może papier ze szkoły zniknie dopiero za 20 lub 30 lat, to jednak technologie cyfrowe mogą w znaczny sposób usprawnić funkcjonowanie szkoły. O tym jak ożywić stare pracownie komputerowe opowiadał Bartosz Boczkaja prezes Konsorcjum FEN, a na potrzebę kontroli w edukacji mobilnej zwracała uwagę Jolanta Gałecka. Przed przerwą obiadową o mądrej cyfryzacji mówił Jarosław Kowalski dyrektor ds. rozwiązań cyfrowych Pearson Central and Eastern Europe.
Podczas KASSK wystąpił również prof. dr. hab. Maciej M. Sysło z referatem na temat ewaluacji pracy nauczyciela jako wsparcia jego profesjonalnego rozwoju. Serię ciekawych wykładów zakończył pasjonujący panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy zastanawiali się nad rolą nauczyciela we współczesnej, cyfrowej szkole. Panel prowadził dyrektor Gimnazjum Andrzej Wałęsa, a za stołem zasiedli: prof. dr hab. Maciej Sysło, prof. dr hab Stanisław Dylak, Andrzej Grzybowski, Krzysztof Wojewodzic, Janusz Krupa, Jacek Ścibor i Dariusz Stachecki.

Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, prawie pięciusetosobowa grupa kasskowiczów wzięła udział w biesiadzie integracyjnej w Klimkowej Osadzie.

Drugi dzień Konferencji odbywał się w budynku gimnazjum, gdzie przygotowaliśmy ponad 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Przez cały czas czynne było Centrum Kompetencyjne Cyfrowej Szkoły, w którym specjaliści z Konsorcjum FEN, ProData, OEPD, Highton Education i Advisor odpowiadali na każde, nawet najtrudniejsze pytania, pokazując w praktyce działanie zoptymalizowanych dla szkoły rozwiązań. Przez cały czas trwania konferencji funkcjonowało także Centrum Kompetencji Google Apps for Education wraz z pracownią Chromebooków. Rozpoczęliśmy blokiem wykładowym. Po przerwie rozpoczęła się seria 6 sesji warsztatowych, w których odbywało się równolegle 14 warsztatów, a po kolacji uczestnicy konferencji wzięli udział w Kasskoliadzie – imprezie, która od 5 lat towarzyszy naszemu spotkaniu. Wszyscy w doskonałych humorach bawili się wraz z młodzieżą.

W niedzielę, 7 kwietnia po kolejnych dwóch blokach warsztatowych wszyscy uczestnicy udali się na korytarz w segmencie CD, gdzie odbyła się ostatnia część plenarna. Na temat EduChmury mówili Joanna Olszewska i Maciej Tyran z pwn.pl O bezpieczeństwie w sieci mówił Łukasz Majek z ArcaBit, a na temat wolnego i otwartego oprogramowania oraz inicjatyw FWiOO opowiadał prezez Fundacji Michał Woźniak. Zanim burmistrz Nowego Tomyśla pan Henryk Helwing zamknął tegoroczną Konferencję, uczestnicy i goście mieli okazję obejrzenia krótkiego filmu podsumowującego wszystko to, co działo się na k@ssk 2013. Autorem filmu jest red. Mirosław Kozłowski

Oferta Konferencji była bardzo bogata. Pięć bloków wykładowych wypełniły niezwykle ciekawe wystąpienia. Zostało zrealizowanych 112 warsztatów Podczas KASSK 2013 gościliśmy w szkole prawie 350 uczestników, ponad 80 zaproszonych gości oraz ponad 150 przedstawicieli firm i instytucji – partnerów KASSK 2013. Całości dopełniała ponad stuosobowa ekipa młodzieży oraz pracowników administracji i obsługi aktywnie zaangażowana w sprawny przebieg Konferencji. Partnerami strategicznymi byli Microsoft, Cortland, Konsorcjum FEN oraz Librus. Grono partnerów uzupełniało ponad 20 firm, których pełna lista znajduje się na stronach Konferencji (www.kassk.pl) W opinii uczestników KASSK 2013 zakończył się sukcesem. Jest to zasługa całego, sprawdzonego już zespołu organizacyjnego, który tworzą: Andrzej Wałęsa, Dariusz Stachecki, Małgorzata Gucia, Marlena Jarczewska, Renata Kurasińska, Renata Orlicka, Ewa Maria Piątas, Wiesława Skoczylas, Krzysztof Hałas, , Arkadiusz Lewandowski, Grzegorz Piątas, Krzysztof Urbaniak i Franciszek Zalewski. Dziękuję bardzo serdecznie Komitetowi Organizacyjnemu, pracownikom administracji i obsługi oraz licznemu gronu Gimnazjalnej Młodzieży, która brała udział w zajęciach, opiekowała się szatnią i dbała o to, by nikomu niczego nie zabrakło i o to, by każdy mógł trafić na interesujące go warsztaty. Dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie i wysiłek, dzięki któremu IX Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych mogła mieć taki właśnie charakter, przebiegać sprawnie i ciekawie. Dziękuję także wszystkim wykładowcom, osobom prowadzącym warsztaty i prezentującym stoiska z ofertami edukacyjnymi. Dziękuję uczestnikom, którzy jak zwykle swoim entuzjazmem sprawili, że wspólnie spędzone trzy konferencyjne dni były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem.

Relację z KASSK 2013 zamieścił też portal EDUSTYLE.PL Przeczytaj, co napisali o naszej konferencji

Relację zamieścił też portal ecdl.pl

Dariusz Stachecki, 2013-04-10 00:10:14

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny



Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy







Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się