Dziś jest piątek, 19 kwietnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 109 dni.

Hasło dla Ciebie: "Każde rozwiązanie rodzi nowe problemy."

Pierwsza odsłona e-podręczników

We wtorek, 1 października na zaproszenie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie grupa gimnazjalistów pod kierunkiem nauczycielki matematyki Marzeny Lemańskiej i wicedyrektora Gimnazjum Dariusza Stacheckiego uczestniczyła w doniosłym wydarzeniu. W gmachu Politechniki Łódzkiej odbyła się pierwsza odsłona portalu epodreczniki.pl
Portal jest realizowany w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „E-podręczniki do kształcenia ogólnego". Celem projektu jest opracowanie i udostępnienie kompletu podręczników szkolnych w wersjach elektronicznych. Będzie ich aż 62. Wszystkie podręczniki będą dostępne dla każdego nieodpłatnie na otwartych licencjach.

Podczas uroczystości została zaprezentowana wersja 1.0.0 platformy wykonanej przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, zawierająca wybrane treści z matematyki dla drugiego, trzeciego i czwartego poziomu edukacyjnego przygotowane przez autorów z Politechniki Łódzkiej.

Portal epodreczniki.pl fascynuje prostotą i uniwersalnością. Głównym jego zadaniem jest udostępnianie dynamicznych i interaktywnych treści edukacyjnych na większość dostępnych na rynku urządzeń począwszy od kieszonkowych czytników ebooków, poprzez smartfony, tablety, iPady na laptopach i komputerach stacjonarnych skończywszy. Epodręczniki działają na wszelkich dostępnych systemach operacyjnych i różnych przeglądarkach internetowych. Krzysztof Kurowski z PCSS prezentując portal nazwał go „e-tornistrem”, dzięki któremu podręcznik na różnych urządzeniach będzie ten sam, ale nie taki sam. Będzie się automatycznie dostosowywał, do rodzaju urządzenia, tak aby dać użytkownikowi największy możliwy komfort pracy. Podręczniki są zlokalizowane w chmurze, ale pomyślano też o tych, którzy nie mają połączenia z Internetem. Można je pobrać w formacie PDF lub ePub i w razie potrzeby nawet wydrukować.

Nasi uczniowie jako pierwsi gimnazjaliści w Polsce mieli okazję testowania epodręczników i dzielenia się na bieżąco swoimi wrażeniami z dziennikarzami, przedstawicielami MEN, ORE oraz nauczycielami. Portal działał znakomicie na każdym urządzeniu, które przywieźliśmy ze sobą.
Mimo, że projekt będzie gotów dopiero w 2015 roku, to już dziś napawa optymizmem. Nie zawiera niepotrzebnych fajerwerków i wodotrysków, ma spokojną, ale atrakcyjną kolorystykę, która nie rozprasza, dzięki której można skupić się na treściach merytorycznych. Uczniowie i nauczyciele bardzo łatwo, wręcz intuicyjnie posługują się systemem, wprawnie poruszając się po treściach podręcznika. Ogromna liczba ćwiczeń, zadań i przykładów pozwala opanować materiał nauczania zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, a nawet tzw. kreatywnym. Atrakcją podręcznika są interaktywne animacje i symulacje. Autorzy pomyśleli także o zadaniach generatorowych, dzięki którym można wykonywać ćwiczenia dla różnych danych.

Jak wyglądja pierwsze treści epodręcznika możecie sprawdzić sami odwiedzając witrynę www.epodreczniki.pl

Dariusz Stachecki, 2013-10-03 21:17:39