Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Nigdy nie powtarzaj udanego doświadczenia."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki



Guten Tag, Berlin!


Dnia 6 maja bieżącego roku, około godz. 6.30 grupa 47 uczniów naszej szkoły wraz z szóstką opiekunów wyruszyła ponownie na podbój Berlina. Organizatorami wycieczki byli: p. Maciej Kaczmarek i p. Paweł Stiler, a opiekę sprawowali: p. Arleta Stachowiak-Szymańska, p. Janusz Nawrot oraz p. Emilia Wałęsa i Sylwia Pyrska.

Tym razem, zanim powitaliśmy Berlin, wstąpiliśmy jeszcze do Poczdamu, aby obejrzeć pałac Cecilienhof wraz z przyległymi do niego ogrodami. Pałac ten został wybudowany podczas I wojny światowej jako rezydencja następcy tronu, księcia Wilhelma i jego żony Cecylii. Latem 1945 r. odbywała się w nim Konferencja Poczdamska. W pałacu tym spotkali się szefowie rządów USA (Truman), Wielkiej Brytanii (Churchill, następnie Attlee) i Związku Radzieckiego (Stalin). W Umowie Poczdamskiej, zawartej 2 sierpnia 1945 r., podjęto decyzję o wojskowym zajęciu Niemiec oraz o ściganiu zbrodniarzy wojennych, a zachodnie mocarstwa zaakceptowały Nysę Łużycką jako przyszłą zachodnią granicę Polski. Dzisiaj pałac ten służy jako hotel, ale większość pomieszczeń zachowała się w niezmienionym stanie.

Z Poczdamu pojechaliśmy do Berlina, do tureckiej dzielnicy Spandau, gdzie mieliśmy czas wolny. Większość z nas udała się do imbisu, aby posilić się tureckim kebabem. Stamtąd udaliśmy się autokarem na Alexanderplatz. Tutaj mogliśmy podziwiać najwyższą budowlę w Niemczech, czyli wieżę telewizyjną - Fernsehturm. Wieża ta została wzniesiona w latach 1965 – 1969 i mierzy 368 metrów. Idąc dalej, mogliśmy zobaczyć kościół pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Marienkirche oraz stojącą nieopodal kościoła Fontannę Neptuna. Następnie, przechodząc obok Katedry Berlińskiej - Berlinerdom udaliśmy się Aleją pod Lipami - Unter den Linden w kierunku Bramy Brandenburskiej - Brandenburgertor. Po drodze zobaczyliśmy jeszcze budynek niemieckich władz, czyli Reichstag oraz Pomnik Holocaustu, czyli pomnik „Pomordowanych Żydów Europy”. Jest to miejsce pamięci 6 milionów Żydów, zamordowanych przez narodowych socjalistów. Kolejna godzinę spędziliśmy w Muzeum Techniki, skąd udaliśmy się do dzielnicy Charlottenburg, gdzie podziwialiśmy Kościół Pamięci - Gedächtniskirche. Po drodze mieliśmy jeszcze okazję podziwiać Kolumnę Zwycięstwa - Siegessäule. Na koniec wstąpiliśmy jeszcze do centrum handlowego, aby zrobić drobne zakupy.

Zaopatrzeni w pamiątki i miłe wspomnienia obraliśmy kierunek „dom”. Po tak mile spędzonym czasie u sąsiadów żal było wracać do szarej rzeczywistości wypełnionej uczniowskimi obowiązkami. Już w autokarze zaczęliśmy snuć plany o kolejnej wycieczce do naszych zachodnich sąsiadów.


Arleta Stachowiak-Szymańska, 2014-05-20 12:39:50

Wszystkie informacje >>


Dziennik elektroniczny



Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się