Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Element wybrany losowo z grupy o 99-procentowej wiarygodności, będzie należał do pozostałego procenta."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki



Święto Patrona Gimnazjum 2014


Święto Patrona Szkoły w naszym Gimnazjum to zarazem święto założyciela miasta Nowy Tomyśl - Feliksa Szołdrskiego. Obchodziliśmy je w piątek, 30 maja już po raz dziewiąty pod hasłem: Historia i współczesność Nowego Tomyśla, w tym roku realizowanym w różnych formach. Najpierw na spotkanie z historią i współczesnością swego miasta wyruszyły klasy pierwsze wraz z wychowawcami, biorąc udział w grze ulicznej zatytułowanej Czy znasz swoje miasto?

Początek rajdu miał miejsce przy tablicy poświęconej Patronowi Szkoły . Na starcie klasy otrzymały Kartę Rajdu oraz materiały pomocnicze do rozwiązania zadań.
Uczestnicy przechodzili trasę zgodnie z wyznaczonym kierunkiem na Karcie, nanosząc ją na mapę miasta.
Wyznaczono 6 punktów kontrolnych, np. przy Koszu Wiklinowym, Domu Barteckiego czy w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, w których klasy losowały pytania, odpowiadały na nie oraz zbierały podpisy od nauczycieli i wyznaczonych uczniów klasy III B oczekujących na tych punktach.

Po powrocie do szkoły należało zdać Karty Rajdu oraz wypełnioną krzyżówkę. Tu czekała na uczestników miła słodka niespodzianka, jak przystało na urodziny Patrona. Poznanie historii i współczesności miasta w takiej formie dało dużo zabawy i zadowolenia, zwłaszcza, iż pogoda oraz humory dopisały. W czasie, gdy młodsi uczniowie brali udział w rajdzie ulicami Nowego Tomyśla, ich starsi koledzy – uczniowie klas drugich i trzecich - przygotowywali się do spotkania ze Stanisławem Augustem Poniatowskim. W ramach tych przygotowań należało wykonać kilka zadań, np. zredagować na podstawie dostępnych na stronie internetowej szkoły informacji notę biograficzną Feliksa Szołdrskiego, wykonać ulotkę reklamującą Nowy Tomyśl jako miejsce atrakcyjne turystycznie oraz transparent z hasłem promującym miasto Nowy Tomyśl, w końcu przebrać dwie osoby z klasy w stroje z epoki oświecenia, by reprezentowały klasę na obiedzie czwartkowym u króla.

O godzinie 10.00 w hali widowiskowo-sportowej rozpoczął się spektakl pt. Feliks Szołdrski i nowotomyślanie na obiedzie czwartkowym u króla, w którym udział wzięli uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Bronka, Mariola Wittchen reprezentująca Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy, a towarzyszył jej uczeń klasy ID – Oskar Kaczmarek – laureat konkursu na projekt maskotki III Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa oraz dyrektor Gimnazjum Andrzej Wałęsa. Wraz z gośćmi za stołem zasiedli: Król Stanisław August Poniatowski ze swym dworem, Ignacy Krasicki, Feliks Szołdrski i prezentujący dokonania naszego miasta młodzi nowotomyślanie. Jako że zwyczajem obiadów czwartkowych była prezentacja dokonań literackich, pierwszy głos zabrał najwybitniejszy bajkopisarz XVIII wieku - Ignacy Krasicki, czyli Mikołaj Simon, potem własny wiersz zarecytowała Klaudia Dudek. Nowotomyślanie, którzy przybyli z Feliksem Szołdrskim, przedstawili zakłady, które stanowią wizytówkę naszego miasta, a podsumowaniem tych wystąpień była prezentacja wykorzystania funduszy unijnych na rzecz rozwoju naszego miasta przygotowana z okazji 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W gościnę do króla wybrała się też pani Mariola Wittchen, która z okazji 10-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Plecionkarzy i Wikliniarzy przygotowała prezent i kilka słów o plecionkarstwie - dumie naszej nowotomyskiej ziemi.

Podsumowując tę część, należy zwrócić uwagę na to, że król był bardzo zadowolony, jak i pozostali goście za stołem. Nie sprawdził się tym razem uszczypliwy wierszyk Kajetana Węgierskiego o zachowaniu uczestników obiadów czwartkowych, w którym tak pisał:

A uczone obiady? znasz to może imię?
Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie,
W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa,
Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa.

Tym bardziej, że gimnazjaliści dostarczyli wszystkim i rozrywek. Był menuet na skrzypce i flet, gra na kubkach i iPadach. W pięknym tańcu zaprezentował się Jakub Borkiewicz ze swoją siostrą Martą - absolwentką naszego gimnazjum, a zaśpiewali Emilia Kozłowska i Szymon Łodyga. Nie obyło się bez błaznów, bawiących dwór królewski oraz publiczność, no i słodyczy, których dworska służba nie szczędziła nikomu. Na zakończenie uroczystego spotkania zaśpiewano hymn szkoły, a delegacja wraz z gośćmi złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły Feliksa Szołdrskiego.

Ostatnią atrakcją Święta Patrona był tradycyjnie finałowy koncert konkursu Mam Talent przygotowany przez grupę projektową w składzie: Marta Dębska, Klaudia Dudek, Ola Spychała, Anita Flak, Emilia Musiał i Zuzia Wilgowicz. Po wstępnych eliminacjach w finale wystąpili: Alicja Fórmaniak, Lucyna Knop, Alicja Miarka, Emilia Kozłowska, Marta i Jakub Borkiewicz, Katarzyna Wilgowicz, Oliwia Kalinowska, Joanna Maciejewicz, Anita Domagała, Daria Wlekły, Bartosz Sitek i Szymon Łodyga. Zwycięzcami zostali: Bartosz Sitek, Daria Wlekły, Marta i Jakub Borkiewicz oraz Alicja Miarka.

Aplauz publiczności i komentarze jury świadczyły o wysokim poziomie prezentowanych talentów. Dziękujemy Radzie Rodziców i sponsorom nagród. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. I w tym roku Święto Patrona Szkoły dostarczyło wiedzy, radości i wzruszeń. Dziękujemy całemu zespołowi nauczycieli przedmiotów humanistycznych i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości.

Anna Przybylska, 2014-06-04 08:17:53

Wszystkie informacje >>


Dziennik elektroniczny



Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się