|
||
Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni. | ||
Gimnazjalne Centrum Informacji | KASSK | Poczta | Blog Matematyczny | BIP | GIGANT | Cyfrowa Szkoła | ||
Hasło dla Ciebie: "Jeżeli uczynisz komuś przysługę, to jesteś od zaraz trwale za to odpowiedzialny." | ||
Aktualności Projekt witryny i
administracja: |
![]() ![]() X Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci KomputerowychW dniach 4 - 6 kwietnia 2014r. odbyła się zorganizowana przez nasze Gimnazjum Jubileuszowa, dziesiąta już Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2014 zatytułowana „Cyfrowa Edukacja szansą na wzrost jakości kształcenia”. Konferencja przebiegała pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Walkowiak, Starosty Nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego oraz Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga. Patronat honorowy objął Odział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Patronat medialny objęły: Edustyle.pl, IT w Edukacji, EduFakty Uczę Nowocześnie, Portal Edukacja Internet Dialog, Głos Nauczycielski, Głos Wielkopolski, Tygodnik Lokalny „Nasz Dzień po Dniu” oraz Dzień Nowotomysko-Grodziski. Jak co roku przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla wszystkich nauczycieli. Specjalną ofertę zaproponowaliśmy nauczycielom różnych przedmiotów, liderom TIK i dyrektorom szkół. Wiele uwagi poświęciliśmy też wnioskom z pilotażowego programowu „Cyfrowa Szkoła” i jego dalszej perspektywie w latach 2014-2020. Zastanawialiśmy się jaka powinna być współczesna, cyfrowa szkoła, w jaki sposób ją budować, jak wyposażyć i jakie elementy są w niej najistotniejsze. Z przyjemnością prezentowaliśmy pierwsze e-podręczniki, pokazywaliśmy też nasze doświadczenia jako szkoły cyfrowej, mentorskiej i tej, która z sukcesem korzysta z technologii mobilnych w codziennej pracy. Istotne miejsce na KASSK miała również koncepcja nauki programowania wszystkich uczniów, na każdym etapie kształcenia.
Na X Konferencję Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, polityki, oświaty i biznesu. Konferencja rozpoczęła się w piątek 4 kwietnia o godz. 10:30 W odróżnieniu do poprzednich edycji całość odbywała się w budynku Gimnazjum. Część plenarna odbyła się w hali widowiskowo-sportowej, na której zainstalowano ogromny ekran projekcyjny o długości 8 metrów oraz telebim w postaci ścianki zbudowanej z 64 monitorów.
Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia jubileuszowej konferencji dokonał Henryk Helwing, burmistrz Nowego Tomyśla. O randze KASSK świadczy duże zainteresowanie ze strony gości. Gościliśmy Joannę Berdzik Wiceminister Edukacji Narodowej, Martę Czapińską szefa Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji Narodowej, oraz Janusza Krupę i Krzysztofa Klefasa z Departamentu Jakości Edukacji MEN. Nasze zaproszenie przyjęli również: Wielkopolski Kurator Oświaty Pani Elżbieta Walkowiak, Irena Pyszyńska-Królak Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Andrzej Jasiński - wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, Tomasz Szulc - Wicestarosta Nowotomyski, Zbigniew Markowski Przewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego, dr Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego. Po słowach powitania i jubileuszowych gratulacji rozpoczęła się merytoryczna część Konferencji, którą prowadziła znana dziennikarka i publicystka Gazety Wyborczej, autorka bestsellera „Koniec epoki kredy” - Aleksandra Pezda.
Następnie na temat „Cyfrowa szkoła, czy cyfrowa demencja” dyskutowali Janusz Wierzbicki i Dariusz Stachecki. W stylu popularnej niegdyś „Sondy” prelegenci prowadzili dysputę na temat roli technologii w systemie kształcenia, obalali mity i stawiali hipotezy. Stwierdzili, że czasem lepszym jest brak technologii niż jej złe użycie (na siłę, w niewłaściwym czasie lub w niewłaściwy sposób). Podkreślali, że zadaniem technologii nie jest zastąpić nauczyciela, ale wspomóc go w nauczaniu. Wspomóc zmianę jego roli w stronę bycia mentorem, przewodnikiem - trenerem, doradcą - zamiast wszechwiedzącą alfą i omegą. Każdy uczeń jest inny, potrzebuje też nieco innych metod, a przede wszystkim czasu do poznania materiału. Dzięki mądrze wykorzystanej technologii możliwa jest prawdziwa indywidualizacja. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, prawie pięciusetosobowa grupa kasskowiczów wzięła udział w biesiadzie integracyjnej w Klimkowej Osadzie, gdzie przy dobrym jedzeniu można było posłuchać dobrej muzyki. Prawdziwą ucztę stanowiły występy zespołu „Jack D. Society”, który w brawurowy sposób wykonał znane covery. Drugi dzień Konferencji rozpoczął się blokiem wykładowym, a po nim przeprowadzonych zostało 6 sesji warsztatowych, w których odbywało się równolegle 15 warsztatów. Prócz tego przygotowaliśmy ponad 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Po kolacji uczestnicy konferencji wzięli udział w urodzinowej Kasskoliadzie – imprezie, która od 6 lat towarzyszy naszemu spotkaniu. Tym razem miała ona szczególny charakter, gdyż jak na prawdziwe urodziny przystało, na uczestników czekał olbrzymi, pięcioczęściowy tort. Po skonsumowaniu słodkiej niespodzianki wszyscy w doskonałych humorach bawili się wraz z młodzieżą. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
W niedzielę, 6 kwietnia po kolejnych dwóch blokach warsztatowych wszyscy uczestnicy ponownie udali się Halę Widowiskowo - Sportową, gdzie odbyła się ostatnia część plenarna. Na temat jak zcząć uczyć informatyki i programowania wszystkich uczniów mówił prof. dr. hab. Maciej Marek Sysło. Na temat trategii wolnych i otwartych implementacji oraz inicjatyw FWiOO opowiadał wiceprezes Fundacji Rafał Brzychcy. W ostatniej części KASSK wzięła także udział Irena Pyszyńska-Królak dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Tradycyjnie zamknięcia Konferencji dokonał burmistrz Nowego Tomyśla pan Henryk Helwing. Oferta Konferencji była bardzo bogata. Pięć bloków wykładowych wypełniły niezwykle ciekawe wystąpienia. Zostało zrealizowanych prawie 120 warsztatów Podczas KASSK 2014 gościliśmy w szkole prawie 350 uczestników, ponad 80 zaproszonych gości oraz ponad 150 przedstawicieli firm i instytucji – partnerów naszej Konferencji. Całości dopełniała ponad stuosobowa ekipa młodzieży oraz pracowników administracji i obsługi aktywnie zaangażowana w sprawny przebieg KASSK. Partnerami strategicznymi byli Microsoft, Cortland, Konsorcjum FEN oraz Librus. Grono partnerów uzupełniało prawie 30 firm, których pełna lista znajduje się na stronach Konferencji (www.kassk.pl) W opinii uczestników Jubileuszowy KASSK utrzymał swój wysoki poziom i zakończył się sukcesem. Jest to zasługa całego, sprawdzonego już zespołu organizacyjnego, który tworzą: Andrzej Wałęsa, Dariusz Stachecki, Małgorzata Gucia, Marlena Jarczewska, Renata Kurasińska, Renata Orlicka, Ewa Maria Piątas, Wiesława Skoczylas, Krzysztof Hałas, Arkadiusz Lewandowski, Grzegorz Piątas, Krzysztof Urbaniak, Franciszek Zalewski i Piotr Witczak. Dziękuję bardzo serdecznie Komitetowi Organizacyjnemu, pracownikom administracji i obsługi oraz licznemu gronu Gimnazjalnej Młodzieży, która brała udział w zajęciach, opiekowała się szatnią i dbała o to, by nikomu niczego nie zabrakło i o to, by każdy mógł trafić na interesujące go warsztaty. Dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie i wysiłek, dzięki któremu X Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych mogła mieć taki właśnie charakter, przebiegać sprawnie i ciekawie. Dziękuję także wszystkim wykładowcom, osobom prowadzącym warsztaty i prezentującym stoiska z ofertami edukacyjnymi. Dziękuję uczestnikom, którzy jak zwykle swoim entuzjazmem sprawili, że wspólnie spędzone trzy konferencyjne dni były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem.
Obszerna dokumentacja fotograficzna znajduje się na naszym Facebook Fanpage:
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |