|
||
Dziś jest sobota, 7 grudnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 341 dni. | ||
Gimnazjalne Centrum Informacji | KASSK | Poczta | Blog Matematyczny | BIP | GIGANT | Cyfrowa Szkoła | ||
Hasło dla Ciebie: "Element wybrany losowo z grupy o 99-procentowej wiarygodności, będzie należał do pozostałego 1 procenta." | ||
Aktualności Projekt witryny i
administracja: |
KASSK po raz jedenasty.W dniach 10 - 12 kwietnia 2015r. odbyła się zorganizowana przez nasze Gimnazjum, jedenasta ogólnopolska Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2015 zatytułowana „Co dalej z cyfrową szkołą?”.
Konferencja przebiegała pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Walkowiak, Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego oraz Burmistrza Nowego Tomyśla dr. Włodzimierza Hibnera. Jak co roku przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. Wiele uwagi poświęciliśmy też wnioskom z pilotażowego programu „Cyfrowa Szkoła” i jego dalszej perspektywie w latach 2015-2020. Zastanawialiśmy się jaka powinna być współczesna, cyfrowa szkoła, w jaki sposób ją budować, jak wyposażyć i jakie elementy są w niej najistotniejsze. Z przyjemnością prezentowaliśmy pierwsze e-podręczniki, pokazywaliśmy też nasze doświadczenia jako szkoły cyfrowej, mentorskiej i tej, która z sukcesem korzysta z technologii mobilnych w codziennej pracy. Istotne miejsce na KASSK miała również koncepcja nauki programowania wszystkich uczniów, na każdym etapie kształcenia, także w kontekście olbrzymiej popularności takich programów jak „Godzina Kodowania” oraz „Mistrzowie Kodowania”. Mówiliśmy o roli informatyki w szkole w kontekście opracowywanej nowej podstawy programowej z informatyki przez Radę ds. Informatyzacji Edukacji. Dzięki uprzejmości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego nasza konferencja była transmitowana przez Internetową Telewizję HD PLATON. Dzięki temu przebieg KASSK śledzili internauci nie tylko z całej Polski, ale i ze świata. Ich komentarze znaleźć było można na FaceBooku oraz innych forach o portalach społecznościowych. Na XI KASSK przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, oświaty i biznesu. Konferencja rozpoczęła się w piątek 10 kwietnia o godz. 11:00 w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia dokonał dr Włodzimierz Hibner - burmistrz Nowego Tomyśla. O randze KASSK świadczy duże zainteresowanie ze strony gości. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentował Krzysztof Klefas z Departamentu Jakości Edukacji MEN. Nasze zaproszenie przyjęli między innymi również: Irena Pyszyńska-Królak Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Ireneusz Kozecki – Starosta Nowotomyski, Zbigniew Markowski prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu, dr inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego, Cecylia Szymańska – Ban – dyrektor edukacji w Microsoft, Bartosz Boczkaja z Konsorcjum FEN, Marcin Kempka prezes Librus, Jarosław Kowalski dyrektor rozwiązań cyfrowych Pearson, Monika Procukiewicz z firmy Cortland, Marcin Polak - redaktor naczelny portalu Edunews.pl
Po słowach powitania i życzeń owocnej konferencji, rozpoczęła się część merytoryczna.
Wykład inauguracyjny pt. „Cyfrowy świat - w stronę nowej szkoły” wygłosił prof. dr hab. Janusz Morbitzer z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Profesor zastanawiał się nad rolą tzw. „nowej szkoły” w cyfrowej rzeczywistości. Zauważył, że „wdrożenie narzędzi TI do edukacji zostało zdominowane przez aspekty technologiczne przy minimalizacji refleksji nad zmianą środowiska uczenia się.” Za istotne pytanie prof. Morbitzer uznał jak należy zmienić edukację, aby w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w narzędziach technologicznych, jednocześnie minimalizując wszelkiego typu zagrożenia. Profesor mówił o koncentracji na uczniu, o współpracy i zaufaniu, o wielkiej roli motywacji i emocji.
Po przerwie kawowej wystąpił Marcin Kempka mówiąc o Synergii, czyli o zupełnie nowej jakości w aspekcie narzędzi do zarządzania szkołą. Nie zabrakło zaangażowania i pasji oraz kwestii indywidualizacji pracy w dążeniu do jakości edukacji.
Po przerwie obiadowej – kolejna atrakcja – wykład prof. Macieja Sysło, który mówił bardzo szeroko o języku informatyki, wskazując bardzo często na ogromną rolę informatyki jako nauki, ale także metody kształcenia, gdzie metody informatyczne mogą być wprost implementowane w każdym przedmiocie nauczania. Profesor Sysło scharakteryzował także propozycję nowej podstawy programowej z informatyki przygotowywaną przez Radę ds. Informacji Edukacji MEN. Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, prawie pięciusetosobowa grupa kasskowiczów wzięła udział w biesiadzie integracyjnej w Klimkowej Osadzie, gdzie przy dobrym jedzeniu można było posłuchać dobrej muzyki. Prawdziwą ucztę stanowiły występy zespołu „Jack D. Society”, który w brawurowy sposób wykonał znane covery. Można też było potańczyć przy muzyce, i kontynuować kuluarowe rozmowy, których wszędzie było pełno.
Drugi dzień Konferencji rozpoczął się blokiem wykładowym, a po nim przeprowadzonych zostało 6 sesji warsztatowych, w których odbywało się równolegle 15 warsztatów. Prócz tego przygotowaliśmy ponad 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Pełną parą pracowało „Centrum Kompetencji Cyfrowej Szkoły”, demonstrowaliśmy możliwości drukarek 3D, prezentowaliśmy najnowsze, nie tylko elektroniczne pomoce dydaktyczne. Ważnymi punktami merytorycznymi KASSK stały się warsztaty prowadzone przez członków grupy SuperBelfrzy RP, Mistrzów Kodowania czy warsztaty „Laboratorium Szkoły Przyszłości” prowadzone przez PCSS. Uczniowie naszego Gimnazjum pokazali również edukacyjną potęgę gier komputerowych. Zafascynowali nauczycieli swoją dojrzałością mówiąc, „gdy gramy, to także się uczymy” pokazali w jaki sposób można wykorzystał tzw. gryfikację także podczas lekcji i projektów edukacyjnych. Po kolacji uczestnicy konferencji wzięli udział w corocznej Kasskoliadzie – humorystycznej imprezie parasportowej, pełnej konkursów i niespodzianek, która od 7 lat towarzyszy naszemu spotkaniu. Tym razem, na sali wśród uczestników zasiadł także Burmistrz dr Włodzimierz Hibner, który doskonale bawił się ze wszystkimi. Kaskoliadę wzbogacił swoją obecnością Andrzej Bobkiewicz, który gwarą Starego Marycha zinterpretował znane utwory literackie. Wszyscy w doskonałych humorach bawili się wraz z młodzieżą naszego Gimnazjum.
W niedzielę, 12 kwietnia po kolejnych dwóch blokach warsztatowych wszyscy uczestnicy ponownie udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyła się ostatnia część plenarna. Na temat „Socjalizacja i internet - pomiędzy przesadzonymi zagrożeniami a utopijnymi korzyściami" mówił prof. dr hab. Jacek Pyżalski. Po wykładzie przyszedł czas na podsumowanie, którego dokonali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Tradycyjnie zamknięcia Konferencji dokonał burmistrz Nowego Tomyśla pan dr Włodzimierz Hibner. Oferta Konferencji była bardzo bogata. Pięć bloków wykładowych wypełniły niezwykle ciekawe wystąpienia. Zostało zrealizowanych prawie 120 warsztatów Podczas KASSK 2015 gościliśmy w szkole ponad 300 uczestników, ponad 70 zaproszonych gości oraz prawie 150 przedstawicieli firm i instytucji – partnerów naszej Konferencji. Całości dopełniała ponad stuosobowa ekipa młodzieży oraz pracowników administracji i obsługi aktywnie zaangażowana w sprawny przebieg KASSK.
W opinii uczestników jedenasty KASSK utrzymał swój wysoki poziom i zakończył się sukcesem. Jest to zasługa całego, sprawdzonego już zespołu organizacyjnego, który tworzą: Andrzej Wałęsa, Dariusz Stachecki, Małgorzata Gucia, Marlena Jarczewska, Renata Kurasińska, Renata Orlicka, Ewa Maria Piątas, Wiesława Skoczylas, Krzysztof Hałas, Arkadiusz Lewandowski, Grzegorz Piątas, Krzysztof Urbaniak, Franciszek Zalewski i Piotr Witczak.
|
|