Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Jedynym sposobem na to, by odkryć granice możliwości, jest wyjście poza nie, do niemożliwości."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki



Wycieczka do Gniezna


W zimny listopadowy poranek - dnia 25 listopada, grupa 42 uczniów z klas pierwszych i drugich z trzema opiekunkami : p. Arletą Stachowiak-Szymańską, p. Marleną Jarczewską oraz p. Renatą Orlicką wybrała się w podróż do Krainy Bombek do Gniezna. Pomimo mroźniej pogody, atmosfera panująca w autokarze była gorąca, a humory wszystkim dopisywały. Ok. godz. 8.45 przybyliśmy na miejsce.

Firma Kobert Albert Adam Kozłowski, w której mieści się Kraina Bombek działa już od ponad 20 lat. Wszystkie ozdoby choinkowe pochodzące z tej fabryki produkowane są ręcznie przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej. W fabryce bombek uczniowie mieli okazję obejrzeć 4 główne działy produkcji: dmuchalnię szkła, srebrzalnię, lakiernię oraz dekoratornię. W „dmuchalni” zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule, z których powstają piękne ozdoby choinkowe. W „srebrzalni” pokazano nam, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od œśrodka. W „lakierni” uczniowie podpatrzyli, jak kulki nabierają pięknych barw, a w „dekoratorni” przyjrzeli się, jak na bombki nanosi się dekoracyjne wzory, które nadają im wyjątkowego i unikalnego wyglądu.
Głównym punktem tej wyprawy były jednak warsztaty plastyczne, na których każdy uczeń mógł wykazać się swoją pomysłowością i talentem, dekorując bombki, które później dostał w prezencie.

Po wyczerpującej pracy przyszedł czas na chwilę wytchnienia i posiłek, czyli odwiedziny w McDonald’s.

Kolejnym punktem programu była zbudowana przez Mieszka I w II połowie X wieku Katedra Gnieźnieńska. Wznosi się ona na Wzgórzu Lecha, ma 85 m długości, do 42 m szerokości i jest jednym z najbardziej znanych polskich kościołów. Do XIII w. œświątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Uczniowie mogli tam podziwiać najstarszą część œświątyni, czyli prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami œw. Wojciecha, słynne Drzwi Gnieźnieńskie - jedne z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Największe emocje wśród uczniów wzbudziły podziemia Katedry. Znajdują się tam m.in.: relikty budowli sakralnych z X i XI w., fragment posadzki z pierwotnej œświątyni romańskiej, najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku, a także odkrywka wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.

Po dniu pełnym wrażeń i emocji – ok. godz. 18.00, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Nowego Tomyśla.


Arleta Stachowiak - Szymańska, 2014-12-12 12:42:33

Wszystkie informacje >>

zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny



Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się