Hasło dla Ciebie: "Cztery zjawiska blokują postęp ludzkości - ignorancja, głupota, komitety normalizacyjne, oraz ludzie sprzedający komputery."

Konkurs Pięknego Czytania Poezji Niemieckiej „Lesen, gehen…”

W czwartek 22 kwietnia 2016r. odbył się w naszym gimnazjum szkolny etap Konkursu Pięknego Czytania Poezji Niemieckiej „Lesen, gehen…”. Konkurs ten został zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oraz Bibliotekę Niemiecką BU UAM już po raz czwarty. W szranki stanęło 10 ochotników, którzy zaprezentowali w języku niemieckim wybrane przez siebie 2 wiersze. Szkolna komisja konkursowa w skład której wchodziły nauczycielki języka niemieckiego: p. Arleta Stachowiak-Szymańska oraz p. Dorota Nawacka oceniała płynność czytania, wymowę, interpretację oraz intonację. Za każdą wymaganą umiejętność uczestnik mógł uzyskać po 5 punktów. Decyzją jury, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się Jędrzej Trzeciak z klasy II e (I miejsce) oraz Lidka Jeziorkowska z klasy II h (II miejsce). Etap wojewódzki Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” miał miejsce w sobotę 7 maja 2016 roku w Poznaniu, w Bibliotece Niemieckiej BU UAM w Collegium Novum, na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jędrzej Trzeciak zaprezentował w konkursie następujące wiersze: „Was denkt die Maus am Donnerstag? Josefa Guggenmosa oraz „Meer” Ericha Frieda, a Lidka Jeziorkowska odczytała: „Die Wohnung der Maus”Johannesa Trojana oraz „Die Ameisen” Joachima Ringelnatza.

Mimo że wymienionym uczniom nie udało się zająć miejsca na podium, to i tak mogą być z siebie dumni. Podjęli się trudnego zadania czytania niemieckiej poezji, poradzili sobie z niemiecką wymową oraz interpretacją niemieckich wierszy. Nie wrócili również do Nowego Tomyśla z pustymi rękoma, ponieważ każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową. Opiekunom uczniów zostały wręczone podziękowania w formie dyplomów i książek.

A oto refleksje uczestników konkursu: Jędrzej Trzeciak: Według mnie cały wyjazd był wspaniały. Oprócz możliwości zaprezentowania się przed szerszym gronem osób mogłem posłuchać jak inni interpretują wybrane przez siebie wiersze. Uważam również, że chociaż był to dzień wolny od zajęć w szkole, spędziłem go bardzo pożytecznie i z chęcią pojechałbym tam jeszcze raz.

Lidia Jeziorkowska: Mój udział w konkursie „Lesen, gehen...” był dość niespodziewany. Nowe miejsca i przeżycia zostały nam zagwarantowane. Mimo że reprezentacja naszego Gimnazjum nie zajęła miejsca na podium, to na pewno zapamiętamy ten dzień na długi czas... Rywalizacji towarzyszy również stres, według mnie, każdy z nas osiągnął mały sukces...

Opiekunem uczniów w tym dniu była p. pedagog Elżbieta Dzierżyńska, za co uczestnicy konkursu wraz z nauczycielami języka niemieckiego składają serdeczne podziękowanie.

Arleta Stachowiak Szymańska, 2016-05-17 12:44:22