Dziś jest czwartek, 28 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 87 dni.

Hasło dla Ciebie: "Rzeczy ulegają zniszczeniu, wprost proporcjonalnie do swej wartości."

WYSTAWA POPLENEROWA I PODSUMOWANIE MŁODEJ MALTY

W środę 22 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczny plener artystyczny i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Młoda Malta, w którym już po raz trzeci uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum.
W tegorocznym plenerze, który tradycyjnie odbył się w Otorowie, wzięło udział trzydziestu dziewięciu uczniów, chcących rozwijać swoje zdolności z zakresu sztuk wizualnych: rysunku, malarstwa, wideofilmowania, teatru i fotografii.
Idea zorganizowania kilkudniowego wyjazdu dla młodzieży utalentowanej zrodziła się z potrzeby znalezienia czasu i miejsca, gdzie osoby uzdolnione mogłyby pogłębić wiedzę i umiejętności wynikające z pasji tworzenia. Plener był czasem przeznaczonym na doświadczenie aktywności twórczej. Mamy tu na myśli pielęgnowanie wartości bycia razem, a także wyostrzenie spostrzegawczości i uważności na świat przyrody i jego bogactwo. Młodzież, która wychodzi na zewnątrz szkoły lub z ogólnie rozumianego budynku, gdzie standardowo spędza swój wolny czas słuchając muzyki czy wpatrując się w bezduszny ekran telefonu, tabletu i komputera, pozostając w bezpiecznym, wirtualnym świecie skazuje siebie na brak subtelnych doznań. Doznań natury: cienia drzew, ciepła promieni słońca, zapachu świeżo skoszonej trawy, powietrza rozedrganego przelotem niesfornych owadów. Zwyczajnego zatrzymania się, bycia w ciszy oraz analizy i studium tego, co nas otacza. Plener to eksperymentalna przestrzeń, gdzie próbujemy odłączyć się od sieci, zsunąć z uszu słuchawki i zobaczyć ZIEMIĘ, która codziennie dla nas się toczy, przynosząc nowe dni i nadzieję ze wschodem i zachodem Słońca. I właśnie dlatego tytuł wystawy oraz podsumowania to "DOTYK ZIEMI". Przenieśliśmy się bezpośrednio na scenę teatralną Młodej Malty, gdzie Dawid, Filip, Olga, Ola i Natalia pod okiem Aleksandry Antoniewicz-Kaszczyńskiej i Renaty Orlickiej z dużą wrażliwością opowiedzieli w swoim spektaklu o istocie tworzenia. Dzisiejszego popołudnia zobaczyliśmy nagrany podczas przedstawienia film, który opowiada o człowieku - twórcy - ceramiku zmagającym się z materią wydobywaną z ziemi. Spektakl zaprezentowany przez grupę LUSTRZANI na festiwalu Młoda Malta nosił tytuł JUG THE POTTER czyli Dzban - Ceramik. W tym tytule zawarta została idea przedstawienia, które opowiada o odwiecznym problemie zmagania się człowieka z przestrzenią i materią. Szukania odpowiedzi na pytania: na ile człowiek kształtuje Ziemię, a na ile przestrzeń i warunki mają wpływ na niego samego? Z ogromną przyjemnością licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania - uczniowie, nauczyciele i rodzice - obejrzeli filmy zrobione podczas tegorocznego pleneru oraz podziwiali prace wykonane w trakcie artystycznych zmagań. Organizatorzy spotkania bardzo dziękują wszystkim przybyłym za to, że w tak "gorącym", kończącym kolejny rok szkolny, okresie znaleźli czas, aby choć na chwilę zatrzymać się w innym, barwniejszym w emocje świecie. Do zobaczenia za rok.

Aleksandra Antoniewicz - Kaszczyńska, 2016-06-25 11:39:37