Hasło dla Ciebie: "Każdy przedmiot niezależnie od położenia, może w dowolnej chwili zadziałać w zupełnie nieoczekiwany sposób z przyczyn, które są albo całkowicie niejasne, albo zupełnie tajemnicze."

Obchody Święta Niepodległości

W czwartek, 12 listopada br., w naszym Gimnazjum uroczyście obchodzono 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowano widowisko historyczne pt. "Taki kraj". Uczniowie zadedykowali swoje przedstawienie najważniejszym wydarzeniom z ponad 1000 – letniej historii Polski: od Chrztu Polski po najnowsze wydarzenia XX wieku, które przyniosły Polsce wolność i niepodległość. Na widowni zasiedli goście: rodzice pierwszoklasistów oraz zaproszeni goście: Komendant WKU w Nowym Tomyślu ppłk Marek Kosicki, reprezentujący burmistrza Nowego Tomyśla inspektor ds. obronności, OC i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego Jerzy Kimstacz, przedstawiciele nowotomyskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Bronka oraz księża kanonicy - Andrzej Grabański i ksiądz Senior Władysław Kasprzak. W ten sposób przy dźwiękach pieśni patriotycznych i okolicznościowych młodzi ludzie mogli przeżyć najważniejsze wydarzenia w dziejach naszego narodu i państwa, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Zaprezentowane obrazy z historii Polski zostały niezwykle ciepło przyjęte przez widownię i nagrodzone długimi oklaskami. Autorami widowiska byli nauczyciele języka polskiego, historii i muzyki: D.Wiśniewska, R. Kurasińska, R. Andrzejczak, J. Klimko i A. Rucioch. Wydarzeniom historycznym towarzyszyły pieśni śpiewane przez zespół uczennic naszego Gimnazjum przygotowane przez P. Witczaka.

O godzinie 11:00 rozpoczęła się ceremonia ślubowania 215 uczniów klas I i zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego klas II. Rada Pedagogiczna powołała do tej zaszczytnej funkcji uczniów: chorąży- Eryk Gabliczak IIA, asysta- Zofia Karafa IIE i Maria Karaś IIA. Reprezentanci wszystkich klas pierwszych na płycie hali złożyli, w imieniu koleżanek i kolegów obecnych na widowni, uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Towarzyszyli im wychowawcy klas. Ślubowanie przyjął dyrektor Gimnazjum Andrzej Wałęsa, który złożył gratulacje uczniom i życzył wytrwania w złożonym uroczyście przyrzeczeniu do ukończenia szkoły. Gratulacje uczniowie usłyszeli też od Joanny Prążyńskiej z Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz ks. Kanonika Andrzeja Grabańskiego. Po zakończeniu uroczystości w hali sportowej, delegacje klas pierwszych złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Patronowi Szkoły- Feliksowi Szołdrskiemu.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się jednak już we wtorek, 10 listopada, poprzez udział uczennic naszej szkoły w XI Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej zorganizowanym przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne. Na scenie Nowotomyskiego Ośrodka Kultury zaprezentowały się zespoły wokalne ze wszystkich placówek oświatowych miasta i gminy, które wspólnie z widzami zgromadzonymi na widowni przypominały najbardziej znane piosenki i pieśni patriotyczne. Nasz zespół wokalny przygotował P. Witczak. Natomiast 11 listopada odbyły się gminne uroczystości Święta Niepodległości, w których wziął udział poczet sztandarowy i delegacja uczniów naszego Gimnazjum. Złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Niepodległości.

O obchodach Dnia Niepodległości w Magazynie Informacyjnym Telewizji Kablowej

Andrzej Wałęsa, 2015-11-16 17:16:48