Dziś jest środa, 3 czerwca 2020 . Od początku roku upłynęło: 154 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "W poszukiwaniu rozwiązania problemu, najbardziej pomocna jest znajomość odpowiedzi."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikatyPiękne cudeńka, czyli jak powstają choinkowe bombki!


Niedługo święta Bożego Narodzenia. Aby urozmaicić przygotowania do tych cudownych Świąt, w piątek 27 listopada 2015roku, trzecia już w tym roku grupa uczniów naszego Gimnazjum postanowiła zgłębić tajniki powstawania ozdób choinkowych.

W tym celu 37 uczniów, pod opieką 3 opiekunów: p. Arlety Stachowiak-Szymańskiej, p. Renaty Orlickiej oraz p. Anny Król-Pawelskiej wybrało się w podróż do Krainy Bombek do Gniezna.

Hasłem przewodnim naszej wycieczki było poznanie kolejnych etapów produkcji szklanych ozdób choinkowych. W tym celu zwiedziliśmy cztery główne działy produkcji.

W I dziale - " dmuchalnii", zobaczyliśmy, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule.
W II dziale - "srebrzalnii" zobaczyliśmy, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka.
III dział to "lakiernia", w której kule nabierają pięknych barw .
IV dział, czyli " dekoratornia", to miejsce, gdzie mieliśmy okazję zaobserwować, jak na bombki nanosi się wzory, które uzyskują wyjątkowy i unikalny wygląd.

Po zwiedzeniu fabryki, przeszliśmy do sali warsztatowej, gdzie własnoręcznie ozdobiliśmy przygotowane dla nas bombki, które następnie spakowaliśmy i zabraliśmy do domu.

Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa w warsztatach. Z Krainy Bombek udaliśmy się do Mc Donalds’a, gdzie pozwoliliśmy sobie na chwilę wytchnienia i zafundowaliśmy jakieś przekąski.

Wyjazd do Gniezna - I. stolicy Polski nie mógłby być uważany za udany, jeśli nie odwiedzilibyśmy wzniesionej na Wzgórzu Lecha - Katedry Gnieźnieńskiej. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Uczniowie mogli tu podziwiać prezbiterium, w którym stoi złocona konfesja z relikwiami św. Wojciecha, słynne Drzwi Gnieźnieńskie, oraz podziemia Katedry z reliktami budowli sakralnych z X i XI w., fragmentem posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej, najstarszym w Polsce napisem nagrobkowym z ok. 1006 roku, a także odkrywką wykopalisk archeologicznych związanych ze świątynią.

Po emocjonującym dniu, ok. godz. 18.00 wróciliśmy do Nowego Tomyśla. Wycieczka do Gniezna dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę zbliżających się świąt.


Arleta Stachowiak-Szymańska, 2015-12-14 15:19:15

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy
Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się