Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Program kalkulacyjny, który daje właściwy i przyjazny wynik - kłamie."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty



Afery Zeusa i Hery, czyli gimnazjaliści podczas mitologicznej nocy w bibliotece


Nieporozumienia i kłótnie zdarzają się wszędzie. Ludzie jednak opanowali sztukę kompromisu, a detektywistyczne zdolności pomagają nam rozwikłać niejeden problem. Jednak gdy do stresowych sytuacji dochodzi na Olimpie, bogowie niezbyt potrafią sobie radzić. Gromowładnemu Zeusowi i jego małżonce Herze zabrakło boskiego nektaru gwarantującego nieśmiertelność. Na Olimpie zawrzało. Każde zrzucało winę na drugiego, a przepis i tajemnicze składniki posiadali tylko inni bogowie. Powiecie, że wystarczyło do nich pójść? Nic bardziej mylnego. Bogowie nie lubią się dzielić. Dlatego w piątkową noc zostali wezwani młodzi, odważni i sprytni Ziemianie, by pomóc olimpijskiej parze.

W piątek 4 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu gimnazjaliści z klas Ia i IIa przenieśli uczniów szkół podstawowych w świat mitologii. Przez dwa tygodnie intensywnie pracowali (przygotowywali zadania, scenografię, scenariusze, kostiumy), by jak najciekawiej wprowadzić swoich młodszych kolegów w świat mitów. Uczestnicy (uczniowie szkół podstawowych) zostali podzieleni na 10 grup, każda z nich odbyła spotkanie z dziesięcioma bogami, boginiami lub innymi postaciami z mitologii greckiej (gimnazjalistami), aby odzyskać przepis i składniki do przyrządzenia magicznego napoju.

W lesie Artemidy Zofia Lange, Olga Madej- Le, Nikola Dominiak i Blanka Klugiewicz miały twardy orzech do zgryzienia, ktoś naśmiecił wokół. Na szczęście młodzi Ziemianie wysprzątali, potem był czas na kalambury, zagadki i strzelanie z prawdziwej procy.

Dalej w ogrodzie Afrodyty uczennice: Natalia Lamenta, Martyna Pawlicka, Julia Wolna i Natalia Zamorska zaproponowały projektowanie sukni na bal, robienie biżuterii z pereł, także poszukiwanie atrybutów bogini miłości i piękna.

W mieście Ateny Julia i Wiktoria Przybylak, Natalia Bryza, Ewelina Zawarta oraz Emilia Dankowska przygotowały dla dzieci zwiedzanie zabytków, przebieranie się w stroje starożytnych Greków, odgadywanie znaczenia frazeologizmów pochodzących z mitologii.

W krainie Hadesa Aleksandra Olender, Maria Karaś, Hanna Fornalik, Kinga Dąbrowska oraz Hades - Maks Szuwarski poprosili uczestników o odnalezienie atrybutów boga podziemia, sprawdzili znajomość mitów greckich. W trakcie zabawy powstawał tam też reportaż do "Gazety Bogów".

W królestwie mórz prym wiedli Magdalena Łukaszewicz, Maja Nawrocka, Anastazja Kowalska wraz z Filipem Łukaszewiczem i Miłoszem Genderą. Śmiałkowie, którzy tam przybyli, musieli nauczyć się tańca nimf, a także łowienia ryb.

Na rozdrożach Hermesa spotkać można było Karola Kandulskiego, Michała Jarocha, Adama Darmonosa, duchowo wspierał ich Kacper Kalicki. Tam trzeba było odnaleźć kierunek, w jakim należałoby się udać np. do Kosza wiklinowego.

Herosi Maksymilian Fabian, Jarosław Barszczewski, Mateusz Karbownik, Piotr Szurek pokazali uczestnikom, jakim ciężkim zadaniem jest ratowanie ludzi i wykonywanie prac, kazali uczestnikom zabić niebezpieczne zwierzęta, które zagrażały obozowi bohaterów. Musieli uporać się także z rozpaleniem ogniska i testem ze znajomości mitycznych bohaterów.

Następna grupa prezentowała świątynię Apollina, w niej gospodarzyli Marcjanna Nowicka, Zuzanna Jakubowska, Monika Strzelińska i Jakub Janik. Na uczniów szkół podstawowych czyhało wiele zadań, i tych trudnych, i tych łatwych. Pierwszym zadaniem było namalowanie martwej natury. Drugie zadanie pochodziło z kategorii muzycznej. Dzieci zakładały słuchawki i musiały odgadnąć, jaki utwór im odtworzono. Następnym zadaniem, już ostatnim, było skomponowanie własnego utworu. Uczestnicy otrzymywali: kartony, cymbałki, a nawet flet. Po dwóch minutach musieli przedstawić swoje dzieła. Były naprawdę oryginalne. Z pewnością zawstydziłyby niejednego wokalistę.

Piękne Muzy spotkać można było w wejściu do czytelni, a czekały tam na uczestników: Julia Klimko, Emilia Dębska, Julia Pawlik i Klaudia Krzyźlak. Zauroczeni ich wyglądem nocni poszukiwacze przygód rozwiązywali przygotowane przez nie zadania.

W krainie smutnej Demeter moc wrażeń czekało na uczestników za sprawą Liwii Krause, Aleksandry Patan i Aleksandry Zaremby. Tam cały rok podzielony na cztery pory mienił się swoimi kolorami i dzieci mogły poznać uroki np. wiosny, sadząc ziarna fasoli.

Dzięki wiedzy, sprytowi i pomysłowości młodym ziemskim pomocnikom udało się zgromadzić wszystkie potrzebne składniki do przyrządzenia ambrozji. Na oczach zgromadzonych powstał nieziemski napój, który każdy mógł skosztować. Nieśmiertelność Olimpijczyków została uratowana.
Gimnazjaliści spisali się na medal. Kreatywność, zaangażowanie oraz poczucie humoru zostały docenione przez panie bibliotekarki oraz, co najważniejsze, przez dzieci, które już pytają się o następne spotkanie.


Dorota Wiśniewska, Marzena Dach-Kolanko, 2015-12-20 21:55:19

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się