Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Blog Matematyczny  |    BIP   |    GIGANT    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Najlepszą metodą do zainspirowania odkrywczych myśli, jest zaklejenie koperty."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty



XII KASSK


W dniach 1 - 3 kwietnia 2016r. odbyła się zorganizowana przez nasze Gimnazjum, dwunasta już z kolei ogólnopolska Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2016 zatytułowana „Nauczyciel w cyfrowej szkole”. Konferencja przebiegała pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Leszczyńskiej, Starosty Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego oraz Burmistrza Nowego Tomyśla dr. Włodzimierza Hibnera.

Patronat medialny objęły: Edustyle.pl, IT w Edukacji, EduFakty Uczę Nowocześnie, Głos Nauczycielski, Głos Wielkopolski, Tygodnik Lokalny „Nasz Dzień po Dniu” oraz Radio Merkury Poznań i Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu. Naszymi partnerami strategicznymi byli: Microsoft Polska, Cortland Sp. z o.o., Librus, Konsorcjum FEN oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

Jak co roku przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. Wiele uwagi poświęciliśmy epodręcznikom i ezasobom edukacyjnym, które w efektywny sposób mogą być wykorzystywane zarówno w szkole jak i w samokształceniu.
Istotne miejsce na KASSK miała również koncepcja nauki programowania wszystkich uczniów, na każdym etapie kształcenia, także w kontekście olbrzymiej popularności takich programów jak „Godzina Kodowania” oraz „Mistrzowie Kodowania”. Mówiliśmy o roli informatyki w szkole w kontekście opracowanej nowej podstawy programowej z informatyki przez Radę ds. Informatyzacji Edukacji. Z początkiem nowego roku szkolnego zostanie uruchomiony pilotaż dotyczący nauki programowania na każdym etapie edukacyjnym, zatem Konferencja próbowała znaleźć odpowiedzi na bardzo ważne pytania, w jaki sposób zorganizować nauczanie informatyki przez 12 lat nauki szkolnej, w jaki sposób przygotować do tego wyzwania nauczycieli?

Na XII KASSK przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, oświaty i biznesu. Konferencja rozpoczęła się w piątek 1 kwietnia o godz. 10:00 w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia dokonał dr Włodzimierz Hibner - burmistrz Nowego Tomyśla. O randze KASSK świadczy duże zainteresowanie ze strony gości. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowali Janusz Krupa i Krzysztof Klefas z Departamentu Jakości Edukacji MEN. Nasze zaproszenie przyjęli między innymi również: Ireneusz Kozecki – Starosta Nowotomyski, dr inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego, Bartosz Boczkaja z Konsorcjum FEN, Marcin Kempka prezes Librus, Jarosław Kowalski dyrektor rozwiązań cyfrowych Pearson, Mariusz Kruk z firmy Cortland. Szczególnie miłym akcentem była obecność władz samorządowych Nowego Tomyśla – burmistrza Włodzimierza Hibnera, wiceburmistrzów Bogny Żelaznej i Pawła Mordala oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyny Łukaszewicz Po słowach powitania i życzeń owocnej konferencji, głos zabrał Janusz Krupa, który zwrócił uwagę na działania podejmowane przez resort edukacji w zakresie podłączenia szkół do szybkiego optycznego internetu oraz poinformował o planach związanych z rozpoczęciem pilotażu nauki programowania w szkołach na każdym etapie kształcenia. Miłym i niespodziewanym akcentem było wystąpienie Elżbiety Piotrowskiej Gromniak, która w imieniu Fundacji Edukacja Na Nowo wręczyła Dariuszowi Stacheckiemu statuetkę potwierdzającą nadanie tytułu „TOP 3 mężczyźnie w edukacji”, za popularyzowanie idei cyfryzacji i wprowadzanie nowych metod kształcenia opartych na technologiach oraz skuteczność w budowaniu zespołów nauczycielskich, ogromne zaangażowanie i otwartość na dzielenie się doświadczeniami z innymi.

Następnie rozpoczęła się część merytoryczna, którą poprowadziła Justyna Suchecka redaktorka Gazety Wyborczej. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Maciej M. Sysło z wykładem pt. "Informatyka od najmłodszych lat - zabawy, gry, roboty i programowanie. Realizacja proponowanej podstawy programowej". Profesor udowadniał, że umiejętność programowania jest niezwykle istotna w życiu każdego człowieka, zmienia sposób myślenia i postrzegania świata. Nawiązywał także do haseł nowej podstawy programowej zaproponowanej przez Radę ds. Informatyzacji Edukacji.

Kolejny wykład profesora Stanisława Dylaka porwał serca słuchaczy. Profesor zastanawiał się nad kwestiami programowania w kontekście myślenia dzieci i uczniów.
Na temat zasobów edukacyjnych oraz epodręczników mówił dr inż. Krzysztof Kurowski, który zastanawiał się także jaka będzie przyszłość zasobów edukacyjnych udostępnionych nie tylko polskim szkołom, ale każdemu, kto chce korzystać z ogromnej bazy rzetelnych treści edukacyjnych.

Po przerwie kawowej wystąpiła Grażyna Koba, autorka podręczników do informatyki z wykładem „Programowanie od pierwszoklasisty do maturzysty". Autorka zwróciła uwagę na metody pracy z uczniem podczas nauki programowania na poszczególnych etapach edukacyjnych. Wykład bogato ilustrowany przykładami wielu pobudził do refleksji.

Z kolei Ewa Sitko w niezwykle barwny i interesujący sposób zwróciła uwagę, że każdy uczeń jest inny, że wymaga indywidualnego podejścia, każdy posiada też własny styl uczenia się i powinien on być respektowany w procesie kształcenia.

Punktem kulminacyjnym plenarnego dnia konferencji był wykład prof. dr hab. Wojciecha Cellarego pt. "Nauka programowania i edukacja medialna – to coś więcej niż technika". Konkluzją wykładu było pytanie „Kim chcesz być uczniu, gdy dorośniesz?” – w odpowiedzi Profesor stwierdził, że w każdym zawodzie komponent „umiejętność programowania” będzie kluczowym czynnikiem konkurencyjności. Recepta jest jedna – „Ucz się programowania”. Naturalnym środowiskiem dzisiejszego ucznia będzie świat cyfrowy, dlatego szkoła musi wykorzystać technologie cyfrowe do uczenia i wychowywania uczniów na potrzeby cyfrowego świata – zakończył Wojciech Cellary.

Kolejnym punktem była debata prowadzona przez Justynę Suchecką na temat „Powszechna nauka programowania a przygotowanie nauczycieli”. W debacie wzięli udział: Marcin Kempka – prezes Librus, Grażyna Koba oraz profesorowie Wojciech Cellary, Stanisław Dylak i Maciej M. Sysło. Paneliści dyskutowali zarówno na temat metod kształcenia informatycznego jak i przygotowania i doskonalenia nauczycieli. Podjęli także próbę zdefiniowania pojęcia „programowanie”.

Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, prawie pięciusetosobowa grupa kasskowiczów wzięła udział w biesiadzie integracyjnej w Klimkowej Osadzie, gdzie przy muzyce i dobrym jedzeniu można było odprężyć się i kontynuować kuluarowe rozmowy, których wszędzie było pełno.

Drugi dzień Konferencji rozpoczął się blokiem wykładowym, a po nim przeprowadzonych zostało 6 sesji warsztatowych, w których odbywało się równolegle 14 warsztatów. Prócz tego przygotowaliśmy ponad 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Pełną parą pracowało „Centrum Kompetencji Cyfrowej Szkoły”, demonstrowaliśmy możliwości różnego typu robotów począwszy od atrakcyjnych Dash&Doth, poprzez Lofi Robot i roboty z klocków LEGO, aż na małych OzoBotach skończywszy. Prawdziwą furorę robiły gry planszowe do nauki programowania „Scotie Go!” opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe – okazuje się, że nawet skomplikowane algorytmy można układać z klocków i za pomocą tabletu wczytać i wykonać program.

Mimo pięknej pogody sale warsztatowe były pełne uczestników Konferencji, którzy z wypiekami na twarzy chłonęli wszystkie informacje.
Po kolacji uczestnicy konferencji wzięli udział w corocznej Kasskoliadzie – humorystycznej imprezie parasportowej, pełnej konkursów i niespodzianek, która od 8 lat towarzyszy naszemu spotkaniu. Wszyscy w doskonałych humorach bawili się wraz z młodzieżą naszego Gimnazjum.

W niedzielę, 3 kwietnia po kolejnych dwóch blokach warsztatowych wszyscy uczestnicy ponownie udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyła się ostatnia część plenarna. Na temat sieci bezprzewodowych MERAKI mówił Artur Rudnicki, a nad tym „Czym jest technologia dla humanistów” zastanawiali się Janusz Wierzbicki i Dariusz Stachecki. Po wykładach przyszedł czas na podsumowanie, którego dokonali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki.

Pozamerytoryczna aktywność kasskowiczów przebiegała pod hasłem „TIK wspiera FIT”, pokazywaliśmy w jaki sposób technologia może wspierać zdrowy tryb życia. Uczniowie klasy 1e przygotowali z tej okazji wspaniałą niespodziankę w postaci zdrowego jedzenia, którym częstowali uczestników KASSK. Furorę robiło ciasto marchewkowe i sok z pietruszki. Uczestnicy chętnie korzystali z przepisów kulinarnych, a także zapoznali się ze stroną internetową stworzoną przez Mikołaja Wolanina, zawierającą aplikacje fitnesowe oraz wyszukane przepisy kulinarne i diety.

Oferta Konferencji była bardzo bogata. Pięć bloków wykładowych wypełniły niezwykle ciekawe wystąpienia. Zostało zrealizowanych 112 warsztatów Podczas KASSK 2016 gościliśmy w szkole prawie 300 uczestników, ponad 70 zaproszonych gości oraz prawie 150 przedstawicieli firm i instytucji – partnerów naszej Konferencji. Całości dopełniała ponad stuosobowa ekipa młodzieży oraz pracowników administracji i obsługi aktywnie zaangażowana w sprawny przebieg KASSK.

W opinii uczestników dwunasta KASSK utrzymała swój wysoki poziom i zakończyła się sukcesem. Jest to zasługa całego, sprawdzonego już zespołu organizacyjnego, który tworzą: Andrzej Wałęsa, Dariusz Stachecki, Małgorzata Gucia, Marlena Jarczewska, Renata Kurasińska, Renata Orlicka, Ewa Maria Piątas, Wiesława Skoczylas, Krzysztof Hałas, Arkadiusz Lewandowski, Grzegorz Piątas, Krzysztof Urbaniak, Franciszek Zalewski i Piotr Witczak.

Dziękuję bardzo serdecznie Komitetowi Organizacyjnemu, pani Elżbiecie Dzierżyńskiej, która wraz z pomocnicami Martą Kasperską, Kamelią Pawelec, Patrycją Loba, Weroniką Sabaturską, Patrycją Dura i Zuzanną Mania zadbała o profesjonalny serwis fotograficzny naszej imprezy, pracownikom administracji i obsługi, paniom z kuchni oraz licznemu gronu Gimnazjalnej Młodzieży, która brała udział w zajęciach, prezentowała koncepcję edukacyjną gier, opiekowała się szatnią i dbała o to, by nikomu niczego nie zabrakło oraz o to, by każdy mógł trafić na interesujące go warsztaty. Dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie i wysiłek, dzięki któremu XII Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych mogła mieć taki właśnie charakter, przebiegać sprawnie i ciekawie. Dziękuję także wszystkim naszym partnerom, których pełna lista znajduje się na stronie kassk.pl, wykładowcom, osobom prowadzącym warsztaty i prezentującym stoiska z ofertami edukacyjnymi. Dziękuję uczestnikom, którzy jak zwykle swoim entuzjazmem sprawili, że wspólnie spędzone trzy konferencyjne dni były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem.

Dariusz Stachecki, 2016-04-07 21:29:06

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>
Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się