Hasło dla Ciebie: "Niejasność jest wielkością niezmienną."

Zofia Szałek laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

Dnia 12 kwietnia br. uczennica klasy IIe Zofia Szałek została laureatką organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Tym samym stała się kolejną (drugą już) gimnazjalistką z Szołdrskiego, która może poszczycić się tym osiągnięciem!

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami określonymi w podstawie programowej, ale także znajomością licznych wykraczających poza nią zagadnień – w tym tekstów kultury, których zazwyczaj nie omawia się w gimnazjach. Była wśród nich zarówno klasyka (m.in. „Król Edyp” Sofoklesa, „Hamlet” W. Szekspira), jak i pozycje z literatury współczesnej (np. Weiser Dawidek” P. Huellego czy „Dziecko Noego” E. E. Szmitta). Nie zabrakło też literatury popularnej – jednej z części cyklu o Harrym Potterze J. K. Rowling czy najnowszej powieści D. Browna pt. „Inferno”. Przygotowując się do konkursu, uczniowie musieli także obejrzeć kilka filmów - w tym roku były to „Ja robot” A. Proyasa, „Weiser” W. Marczewskiego i „Jasminum” J. J. Kolskiego.

Etapy szkolny i rejonowy konkursu polegały na rozwiązywaniu składających się z zadań zamkniętych i otwartych testów, natomiast podczas finału należało wykazać się umiejętnością pisania dłuższej formy wypowiedzi pisemnej (rozprawki lub eseju). Zosia wybrała rozprawkę zbudowaną na cytacie z dramatu Szekspira, w której, wykazując się znajomością lektur, należało wykazać, że każda zbrodnia wcześniej czy później zostanie ukarana.

Dzięki swoim osiągnięciom Zosia otrzyma z j. polskiego najwyższą ocenę klasyfikacyjną, w przyszłym roku nie będzie pisać z tego przedmiotu egzaminu gimnazjalnego, automatycznie uzyskując najwyższy wynik. Może także skorzystać z przywileju przyjęcia do wybranej przez siebie szkoły średniej niezależnie od kryteriów naboru.

Naszej laureatce gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Zosia już dziś zapowiada udział w przyszłorocznych konkursach z innych przedmiotów!

Grzegorz Piątas, 2016-04-19 18:17:09