Dziś jest czwartek, 28 maja 2020 . Od początku roku upłynęło: 148 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   UKS GimTom    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Aby oszacować czas potrzebny na wykonanie jakiegoś zadania należy przewidywany czas pomnożyć przez dwa i przyjąć jednostkę o rząd wyższą."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki


"Każdy inny - wszyscy równi"! Dzień Godności 2009


W czwartek 7 maja, z udziałem uczniów pięciu nowotomyskich placówek - Przedszkola Nr 3, szkół podstawowych Nr 2 i Borui Kościelnej oraz gimnazjów w Nowym Tomyślu i Borui Kościelnej, odbyły się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury kolejne obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W tym roku, w blisko 2 godzinnym, wspólnym koncercie wystąpili wychowankowie Przedszkola Nr 3 przygotowani przez Katarzynę Michalszczak - Gortat, Grażynę Piotrowską i Annę Matuszak, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Tomyślu pod kierunkiem Teresy Kondrat i Elżbiety Cybal, uczniowie Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej przygotowane przez Irenę Fornalik, Justynę Kucz i Annę Weiss oraz najstarsi - nowotomyscy gimnazjaliści przygotowani przez Emilię Wałęsę i Sylwię Pyrską oraz gimnazjaliści z Borui Kościelnej pod kierunkiem Bogny Niemiec i Artura Markiewicza. W ten sposób w dorocznym Święcie wzięli udział uczniowie ze wszystkich gminnych placówek, które edukują uczniów niepełnosprawnych. Muzyczno - teatralno - taneczny występ obejrzało wielu znaczących gości - na czele z Burmistrzem Nowego Tomyśla Henrykiem Helwingiem i wizytatorką KO w Poznaniu Grażyną Pogonowską oraz Księdzem Kanonikiem Władysławem Kasprzakiem. Byli też kierownicy wielu jednostek gminnych i powiatowych, rodzice i uczniowie, dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy na co dzień działają na rzecz osób niepełnosprawnych.
W wystąpieniu otwierającym koncert, oprócz przypomnienia idei obchodów Dnia Godności i jego historii, zapewniano też o tym,że wbrew pojawiającej się tezie, iż to relikt poprzedniej epoki, a pokolenia młodych ludzi, wychowane w klasach integracyjnych i szkołach, w których na co dzień pojawia się osoba niepełnosprawna, nie mają już problemów w integrowaniu się i akceptowaniu inności. Być może po części tak jest, jednak wobec osoby niepełnosprawnej intelektualnie, postawa akceptacji nie jest już tak powszechna, a odwracania oczu lub nadmierne zaciekawienie, obawa przed nawiązaniem osobistego kontaktu i współpracy, bądź odwrotnie – użalanie się czy litość - dowodzą, że Dzień Godności jest nadal wciąż potrzebny…Hasło "każdy inny - wszyscy równi" nie w pełni jest jeszcze przestrzegane.
Jak co roku też wszyscy uczestnicy i goście koncertu zostali obdarowani talizmanami szczęścia - tym razem pięknie oprawionymi "jednogroszówkami", przygotowanymi przez nowotomyskich gimnazjalistów.
W przygotowaniach i organizacji tegorocznego Święta szczególną pomoc okazało nam życzliwe grono osób: uczennice - wolontariuszki Kinga Owczarczak, Kinga Nożyńska, Elżbieta Koza, Kamila Pietrucha, oraz grono uczniów Gimnazjum pełniących honory gospodarzy gali - bardzo dziękuję!

Emilia Wałęsa, 2009-05-08 23:36:05

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>

Szkoła Bez Przemocy
Elektroniczny Dziennik Lekcyjny

Bezpieczeństwo w sieci