Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Im więcej kucharzy, tym gorszy obiad."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Koncepcja pracy
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Rekrutacja
UKS GimTom
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty


 


Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


W czwartek, 10 listopada, w naszym Gimnazjum odbyły się uroczystości 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku, z tej okazji zostało przygotowane widowisko historyczne, pt. „1050 lat Państwowości Polskiej – dziedzictwo naszego narodu”. Rozpoczęło się ono od scenki przedstawiającej chrzest Polski, który odbył się w roku 966 i był przełomowym wydarzeniem w dziejach narodu polskiego. Następnie uczniowie wcielili się w postacie wybitnych Polaków, którzy zasłużyli się nie tylko dla Polski, ale i całej Europy oraz świata. Na scenie pojawili się: Kazimierz Wielki – założyciel Akademii Krakowskiej; Mikołaj Kopernik – twórca teorii heliocentrycznej; Mikołaj Rej i Jan Kochanowski – wybitni polscy poeci epoki renesansu; twórcy Konstytucji 3 Maja z roku 1791; wiek XIX reprezentowali: Fryderyk Chopin – światowej sławy kompozytor i pianista, Jan Matejko – autor wielu obrazów ukazujących wydarzenia z historii Polski, Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej, Paweł Strzelecki – geolog i podróżnik, który w Australii zbadał i nazwał Górę Kościuszki; polscy nobliści – Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Lech Wałęsa; polscy kryptolodzy, którzy podczas II wojny światowej złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – Marian Rajewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Przedstawienie zakończyła postać Jana Pawła II owacyjnie witanego przez przedszkolaków. Narratorami widowiska byli polscy kronikarze i historycy: Gall Anonim, Jan Długosz, Janko z Czarnkowa, Joachim Lelewel oraz Bogusław Wołoszański. Przedstawieniu towarzyszyły polskie pieśni patriotyczne. Autorami scenariusza widowiska byli: R. Andrzejczak, D. Wiśniewska, R. Maciejewska-Kurasińska, W. Skoczylas, S. Pryska, J. Klimko, A. Rucioch, P. Witczak.

Świętu 11 Listopada towarzyszy w naszej szkole zawsze uroczystość ślubowania uczniów klas I oraz zaprzysiężenia nowego pocztu sztandarowego klas II. W tym roku Rada Pedagogiczna powołała do tej zaszczytnej funkcji uczniów: chorąży – Maksymilian Fabian IIA, asysta- Zofia Lange IIA i Iga Buda IIE. Reprezentanci wszystkich klas pierwszych na płycie hali złożyli, w imieniu swych koleżanek i kolegów, uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Towarzyszyli im wychowawcy klas, natomiast na widowni zasiedli – oprócz rodziców pierwszoklasistów, także wyjątkowi goście: Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla - Paweł Mordal; Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu - mjr Artur Biskup; Zarząd Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowym Tomyślu - Stanisław Rybarczyk i Joanna Prążyńska wraz z żołnierzami WP w stanie spoczynku; Przewodnicząca Rady Rodziców - Justyna Bronka. Po ceremonii delegacje klas pierwszych złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Patronowi szkoły - Feliksowi Szołdrskiemu.

11 listopada, z udziałem władz powiatu i gminy, organizacji społecznych i politycznych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, służb i organizacji młodzieżowych, odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości, w których wziął udział poczet sztandarowy i delegacja uczniów naszego Gimnazjum. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Niepodległości.

>

Andrzej Rucioch, 2016-11-16 09:37:54

Wszystkie informacje >>

Dziennik elektroniczny




Gimnazjum w Nowym Tomyślu - nasze filmy








Szkoła Bez Przemocy
Szkoła Ucząca Się