Dziś jest piątek, 26 kwietnia 2024 . Od początku roku upłynęło: 116 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Wszystko ulega rozkładowi w najmniej odpowiednim momencie."

Archiwum sprzed 1 września 2004 >>
Archiwum roku szkolnego 2004/2005 >>
Archiwum roku szkolnego 2005/2006 >>
Archiwum roku szkolnego 2006/2007 >>
Archiwum roku szkolnego 2007/2008 >>
Archiwum roku szkolnego 2008/2009 >>
Archiwum roku szkolnego 2009/2010 >>
Archiwum roku szkolnego 2010/2011 >>
Archiwum roku szkolnego 2011/2012 >>
Archiwum roku szkolnego 2012/2013 >>
Archiwum roku szkolnego 2013/2014 >>
Archiwum roku szkolnego 2014/2015 >>
Archiwum roku szkolnego 2015/2016 >>

Archiwum roku szkolnego 2016/2017

„Boski harmider” nie zaskoczył Julii Dawid, czyli Gimnazjalny Talent Ortograficzny 2017 już wyłoniony

We wtorek 28 marca br. Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu zaprosiło dwadzieścioro gimnazjalistów – finalistów III Powiatowego Konkursu Ortograficznego do pałacu Zeusa w dyktandzie „Boski harmider”. Finaliści w tym roku udali się na Olimp, gdzie „ni dżdżu krople, ni rzęsista mżawka nie rosiły dalekosiężnych szczytów”, do gromowładnego Zeusa, którego „nie znieważył jad żmii” czy „hardy huragan”. Widzieli heroiczne hory, zrzędliwą Herę, „chyżo z chichotem spieszące nimfy” czy „wpółprzytomnych półbogów”, czyli „całą tę hołotkę nieśmiertelną”.
Uczestnicy jednak mogli tylko pomarzyć o „złotych pucharach na wpół wypełnionych anyżowym nektarem o smaku porzeczki lub żurawiny”, również na olimpijskim stole nie znaleźli „rzodkwi, jarmużu, rzeżuchy czy korzenia skorzonery”. Na finalistów czekały zmagania z ortografią i zasadami interpunkcji.

Dla gimnazjalistów z Borui Kościelnej, Nowego Tomyśla, Opalenicy i Zbąszynia nie było to zaskoczeniem. Poprzednie starcia z ortografią zaprawiły ich w boju na tym polu.

Przypomnijmy, że w czwartek 19 stycznia br. wśród trzecioklasistów powiatu nowotomyskiego rozpoczęliśmy poszukiwania Gimnazjalnego Talentu Ortograficznego. W szranki stanęło ponad 500 uczniów klas III gimnazjów w Borui Kościelnej, Michorzewie, Nowym Tomyślu, Opalenicy, Wąsowie i Zbąszyniu. Test ortograficzny, który pisali, miał wyłonić po trzy osoby z każdej klasy III, które najlepiej znają i stosują zasady ortograficzne i interpunkcyjne.

Natomiast we wtorek 28 lutego br. w Gimnazjalnym Centrum Informacji nowotomyskiego Gimnazjum odbył się II etap tego konkursu. Wzięło w nim udział 58 uczniów, którzy zmierzyli się z zasadami ortografii i interpunkcji w 50 pytaniach testu komputerowego opracowanego na Szkolnej Platformie Edukacyjnej Librus.

Finałowe dyktando pt. Boski harmider zostało ułożone i podyktowane przez nauczycielkę języka polskiego p. Annę Przybylską. Nad prawidłowym przebiegiem finału konkursu czuwała komisja, którą stanowili nauczyciele języka polskiego p. Anna Przybylska, p. Marzena Dach-Kolanko, p. Dorota Wiśniewska, p. Mirosława Szymczak-Ratajczak oraz p. Małgorzata Poznańska.

Uczestnikom konkursu towarzyszyli zaproszeni goście: Wicestarosta Nowotomyski pan Tomasz Kuczyński, Burmistrz Nowego Tomyśla pan Włodzimierz Hibner, pani Lucyna Kończal-Gnap dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, dyrektorzy gimnazjów, nauczyciele i opiekunowie młodzieży.

Aby umilić chwile oczekiwania na werdykt komisji, w przerwie konkursu wystąpili młodzi artyści z gimnazjów w Opalenicy i w Nowym Tomyślu, którzy potwierdzili, że w naszych gimnazjach nie brak również talentów wokalnych, muzycznych i tanecznych.

Potem już wszystko stało się jasne. Trzecie miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym zajęła Oliwia Jenek, a drugie miejsce wywalczył Adam Migun. Zwyciężczynią III Powiatowego Konkursu Ortograficznego została Julia Dawid i to ona zdobyła tytuł Gimnazjalnego Talentu Ortograficznego. Warto zaznaczyć, że wszyscy laureaci są uczniami Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.

Zwycięzcy, oprócz zaszczytnych tytułów, odebrali pamiątkowe statuetki oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców nowotomyskiego Gimnazjum a także upominki od naszych gości, każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie.

Marzena Dach-Kolanko, 2017-03-28 23:06:32