Dziś jest niedziela, 8 grudnia 2019 . Od początku roku upłynęło: 341 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   UKS GimTom    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Masz zawsze o jeden wirus więcej niż sądzisz."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Dziennik elektroniczny


"Poznać znaczy zrozumieć"! Dzień Godności 2010


W piątek 7 maja, z udziałem uczniów i wychowanków pięciu nowotomyskich placówek - Przedszkola Nr 3, szkół podstawowych Nr 2 i Borui Kościelnej oraz gimnazjów w Nowym Tomyślu i Borui Kościelnej, odbyły się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury XII Gminne Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W tym roku, w blisko 2 godzinnym, wspólnym koncercie wystąpili wychowankowie Przedszkola Nr 3 przygotowani przez Annę Matuszak, Katarzynę Jopek i Leonardę Nowak uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Nowym Tomyślu pod kierunkiem Teresy Kondrat i Elżbiety Cybal, uczniowie Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej przygotowani przez Irenę Fornalik i Bognę Niemiec oraz najstarsi - nowotomyscy gimnazjaliści przygotowani przez Emilię Wałęsę i Sylwię Pyrską oraz gimnazjaliści z Borui Kościelnej pod kierunkiem Artura Markiewicza. W ten sposób w dorocznym Święcie wzięli udział uczniowie ze wszystkich gminnych placówek, które edukują uczniów niepełnosprawnych. Muzyczno - teatralno - taneczny występ obejrzało wielu znaczących gości - na czele z Burmistrzem Nowego Tomyśla Henrykiem Helwingiem. Byli też kierownicy wielu jednostek gminnych i powiatowych, rodzice i uczniowie, dyrektorzy szkół i nauczyciele, rady rodziców i samorządy uczniowskie, Ci wszyscy, którzy na co dzień działają na rzecz osób niepełnosprawnych, a także domownicy i opiekunowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu.

W wystąpieniu otwierającym koncert, oprócz przypomnienia idei obchodów Dnia Godności i jego historii stwierdzono, że „niepełnosprawność intelektualna wciąż jeszcze w Europie i w Polsce spotyka się z niezrozumieniem i nietolerancją. Osoby z upośledzeniem umysłowym są napiętnowane i wyśmiewane, mają również trudności ze znalezieniem pracy. Wszystkie te bariery utrudniają im godną egzystencję. Osoby niepełnosprawne chcą być traktowane tak jak sprawne i mają do tego pełne prawo, i to nie tylko przez jeden dzień w roku”.

Po to więc, aby „zrozumieć”, warto „poznać” – poznać talenty, możliwości, wrażliwość i różnorodny potencjał ludzi niepełnosprawnych intelektualnie.

Jak co roku też wszyscy uczestnicy i goście koncertu zostali obdarowani talizmanami - tym razem były to „drzewka szczęścia" - przygotowane przez nowotomyskich gimnazjalistów. Występom na scenie towarzyszyła wystawa prac plastycznych i technicznych przygotowana przez wszystkie placówki w holu NOK –u.
W przygotowaniach i organizacji tegorocznego Święta szczególną pomoc okazało nam życzliwe grono osób: panie Renata Orlicka i Lucyna Morawska, uczennice - wolontariuszki Kinga Nożyńska, Kinga Owczarczak, Kamila Pietrucha, Alicja Sucharzewska i Weronika Zielińska, oraz grono uczniów Gimnazjum z klasy Ia i IIb pełniących honory gospodarzy gali - bardzo dziękuję!Emilia Wałęsa, 2010-05-11 08:56:41

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!
Szkoła Bez Przemocy
 


Multimedialne tablice interaktywne

Bezpieczeństwo w sieci