Dziś jest niedziela, 8 grudnia 2019 . Od początku roku upłynęło: 341 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   UKS GimTom    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Nigdy nie kłóć się z głupcem ? ludzie mogą nie dostrzec różnicy."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Dziennik elektroniczny


VI Rajd im. Feliksa Szołdrskiego


Od tygodnia z niepokojem spoglądaliśmy w niebo. Na szczęście przerażające prognozy pogody sprawdziły się jedynie częściowo i rajdową drużynę pokropiło tylko na trasie (kto miał antydeszczowy zestaw ratunkowy, wyszedł bez szwanku), później pogoda była łaskawa. Tegoroczny rajd odbywał się pod hasłem „Średniowieczne klimaty”, stanowiąc część szkolnego projektu „600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Cała część rekreacyjna na mecie – w ośrodku w Porażynie - przebiegała pod tym hasłem.

Gościem specjalnym był pan Szymon Jakubowski – płatnerz, który na własnoręcznie zrekonstruowanej kuźni wczesnośredniowiecznej wykuwa elementy uzbrojenia – kolczugi, hełmy, miecze i przeróżne akcesoria służące odtwarzaniu historii. Zaopatrują się u niego bractwa rycerskie i hobbyści, a my mieliśmy niepowtarzalną okazję własnoręcznie zasmakować owego rzemiosła. Pan Jakubowski oddał do naszej dyspozycji własne miecze i szable, hełmy, ubrania, a w końcu również stanowisko pracy, bacząc by żaden adept kowalstwa nie doznał uszczerbku na zdrowiu i urodzie. Przeprowadził również konkurs gry na potężnym rogu i jeszcze większej ligawie (spójrzcie na zdjęcia). Oba instrumenty zrobiły furorę - szczególne podziękowania dla Mikołaja za 2 godziny niemal nieprzerwanej gry na rogu, chłopak dał czadu, a my... daliśmy radę :)

Konkurencje, rozegrane po wzmocnieniu się tradycyjnie przyrządzonym na ognisku jadłem, wzorowane były na zabawach i grach rycerskich. Z braku wierzchowców, kopii, szranków i innych średniowiecznych akcesoriów nieco je uwspółcześniliśmy. Było „łapanie Tatarzyna na arkan”, toczenie pniaka, „rzut na miecz”, rzuty do celu. Sami uczestnicy zmodyfikowali bezpieczne „noszenie jadła” na „złap jadło”. Jadłem były surowe jajka – co tu dużo mówić... szczegóły na zdjęciach (zwróćcie uwagę na ubiory ochronne).

Czas upłynął zdecydowanie zbyt szybko. Rozdanie dyplomów, szybkie sprzątanie i... następne rajdowe spotkanie za rok. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyjątkową atmosferę, poczucie humoru i świetną wspólną zabawę.

Hanna Janus, 2010-06-01 21:45:19

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!
Szkoła Bez Przemocy
 


Multimedialne tablice interaktywne

Bezpieczeństwo w sieci