Dziś jest niedziela, 8 grudnia 2019 . Od początku roku upłynęło: 341 dni.

Gimnazjum Dla Dorosłych    |   Gimnazjalne Centrum Informacji    |  KASSK   |   UKS GimTom    |    Portal Edukacyjny

Hasło dla Ciebie: "Niejasność jest wielkością niezmienną."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Nasze klasy
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Dziennik elektroniczny


Jagoda Bimkiewicz gimnazjalnym talentem ortograficznym!


W środę 14 kwietnia br. odbył się w naszym Gimnazjum finał Gminnego Konkursu Ortograficznego „Gimnazjalny Talent Ortograficzny”. Dwadzieścioro najlepszych uczniów z gimnazjów z Borui Kościelnej i Nowego Tomyśla zasiadło do pisania dyktanda. Znamy już laureatów Konkursu...

Jak trudno poprawnie zapisać to, co usłyszymy, wie niejeden z nas. Język polski, jak wiele innych języków, kieruje się zasadami, ale też czyha na nas ze swymi pułapkami. Tylko ci, którzy opanują zasady zawarte we słowniku ortograficznym, mogą sprawnie posługiwać się nim w piśmie. Wyniki egzaminów gimnazjalnych pokazują, że zapis treści przez młodzież osiąga najniższą punktację. Aby więc zmotywować gimnazjalistów Gminy Nowy Tomyśl do pracy w tym zakresie, został zorganizowany Gminny Konkurs Ortograficzny „Gimnazjalny Talent Ortograficzny”. Był to konkurs trójetapowy o innowacyjnej formule.

W piątek 5 marca br. uczniowie klas III Gimnazjum w Borui Kościelnej i Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu przystąpili do I etapu Konkursu. Z testem ortograficznym łącznie z obu szkół zmagało się 277 uczniów. Miał wyłonić po trzy osoby z każdej klasy III, które najlepiej znają i stosują zasady ortograficzne.
Natomiast w czwartek 25 marca br. odbył się II etap. Wzięło w nim udział 35 uczniów gimnazjów z Borui Kościelnej i Nowego Tomyśla, którzy zmierzyli się z zasadami ortografii i interpunkcji w 50 pytaniach testu komputerowego opracowanego na Szkolnej Platformie Edukacyjnej Librus.
Najlepsza dwudziestka spotkała się 14 kwietnia w finale konkursu, który odbył się w nowotomyskim Gimnazjum. O randze przedsięwzięcia decydowali również przybyli goście: z ramienia Burmistrza Nowego Tomyśla - Dyrektor Ośrodka Oświaty i Sportu w Nowym Tomyślu - pan Zdzisław Szymczak, przedstawiciel Rady Rodziców przy Gimnazjum w Nowym Tomyślu - pani Wiesława Stefańczyk, Dyrektor Gimnazjum w Borui Kościelnej – pani Sylwia Czarnecka, Dyrektor Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu - pan Andrzej Wałęsa. Spotkaliśmy się więc w czasie żałoby narodowej po katastrofie prezydenckiego samolotu. Zginęło w niej wielu wspaniałych i ważnych dla naszego państwa ludzi, wśród nich Wicemarszałek Senatu pani Krystyna Bochenek – twórczyni i organizatorka Wielkiego Dyktanda Narodowego, do którego formuły nawiązywał etap finałowy. Nasze dyktando pt.: Na wpół przemyślana miniopowieść początkującego reportażysty zostało opracowane przez panią doktor Danutę Krzyżyk z Zakładu Dydaktyki Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i przeznaczone właśnie dla gimnazjalistów. O odczytanie tekstu została poproszona pani Renata Orlicka, nauczycielka fizyki występująca w amatorskiej grupie teatralnej działającej przy NOK-u.
Nad prawidłowym przebiegiem finału konkursu czuwała komisja w składzie: przewodnicząca – pani wicedyrektor Teresa Orpel – Bukowiecka, pani Marzena Dach – Kolanko, pani Danuta Kaczmarek, pani Dorota Wiśniewska i pani Mirosława Ratajczak – koordynator konkursu w Borui Kościelnej. Tekst dyktanda nie należał do łatwych. Wymagał zastosowania różnorodnych zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Jednak był ktoś, kto poradził sobie z nimi wyśmienicie. Prawdziwym talentem ortograficznym okazała się uczennica klasy IIIb Gimnazjum im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu – Jagoda Bimkiewicz, która nie popełniła żadnego błędu ortograficznego. Tuż za nią uplasowała się Adrianna Chojnacka z klasy IIIa , a trzecie miejsce zajął jej kolega z klasy Adam Trybuś. Laureaci, oprócz zaszczytnych tytułów, odebrali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum w Nowym Tomyślu oraz upominki od Burmistrza Nowego Tomyśla.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w konkursie, lecz chyba nie będzie przesadą, gdy wymienimy nazwiska gimnazjalistów, którzy w Gminie Nowy Tomyśl należą do dziesiątki najlepiej piszących pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym:

1. Jagoda Bimkiewicz (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
2. Adrianna Chojnacka (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
3. Adam Trybuś(Gimnazjum Nowy Tomyśl)
4. Weronika Zielińska (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
5. Weronika Wieczorek (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
6. Anna Piosik (Gimnazjum w Borui Kościelnej)
7. Kinga Skowron (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
8. Patrycja Łańska (Gimnazjum w Borui Kościelnej)
9. Małgorzata Tatula (Gimnazjum w Borui Kościelnej)
10. Karolina Pięta (Gimnazjum Nowy Tomyśl)
Jeszcze raz gratulujemy najlepszym i życzymy bezbłędnej przyszłości!

Marzena Dach - Kolanko, 2010-04-20 00:39:34

Wszystkie informacje >>

dodaj informację >>
zobacz wcześniejsze informacje >>
Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!
Szkoła Bez Przemocy
 


Multimedialne tablice interaktywne

Bezpieczeństwo w sieci