Dzi¶ jest czwartek, 18 kwietnia 2024 . Od pocz±tku roku upłynęło: 108 dni.

Hasło dla Ciebie: "Człowiek pracuj±cy z komputerem, nie postępuje zgodnie z wymaganiami komputera."

Aktualno¶ci
Samorz±d

Byli¶my w Katyniu ...

W dniach od 9 do 13 kwietnia 2010 roku uczestniczyłem w wyjeĽdzie grupy mieszkańców z naszego terenu na Białoru¶ oraz do Smoleńska i Katynia. Z Nowego Tomy¶la wyruszyli¶my w piatek 9 kwietnia po godz. 16,00 , by przed godzin± 6,00 czyli 7,00 czasu „białoruskiego” w sobotę 10 kwietnia, rozpocz±ć podróż po Białorusi, która przywitała nas lekko zachmurzonym niebem i przelotnymi deszczami. Tego dnia zwiedzali¶my miejsca zwi±zane z naszym wieszczem narodowym, Adamem Mickiewiczem. Około godziny 10,00 czasu miejscowego dotarli¶my do Zaosia, gdzie znajduje się zrekonstruowany dwór Mickiewiczów, miejsce narodzin Adama. W tym momencie dostali¶my z Polski informacje o katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na pokładzie i innymi wybitnymi osobami. Pomimo nadchodz±cych tragicznych wiadomo¶ci kontynuowali¶my nasz program wycieczki. Po zwiedzeniu Zaosia, jad±c w autokarze, modlili¶my się za ofiary katastrofy lotniczej. Na krótko zatrzymali¶my się nad jeziorem ¦witeĽ, którego uroki opiewał Adam Mickiewicz. Po zrobieniu pami±tkowych zdjęć pojechali¶my do Nowogródka, gdzie zwiedzili¶my muzeum Adama Mickiewicza i ruiny zamku nowogródzkiego. Widzieli¶my także ko¶ciół, o którym wspomina poeta w inwokacji do „Pana Tadeusza”. Następny przystanek naszej wyprawy to miejscowo¶ć Mir, gdzie mogli¶my obejrzeć odrestaurowany na razie tylko z zewn±trz, zamek Radziwiłłów. Pod wieczór dojechali¶my do Mińska, stolicy Republiki Białorusi. Tu nast±piło rozdzielenie się naszej grupy wycieczkowej; dziesięć osób, które udawały się następnego dnia do Katynia pozostało na nocleg w Mińsku, a pozostali pojechali do Bohuszewicz.

W niedzielę 11 kwietnia, rannym poci±giem, nasza dziesi±tka wraz z pilotem wycieczki z Fundacji Kresowej „Polonia”, Pani± Elen± Kaczmarek, udała się do Smoleńska, a następnie busem do Katynia, położonych już na obszarze Federacji Rosyjskiej. W Smoleńsku na peronie, ku naszemu zaskoczeniu, oczekiwało wielu dziennikarzy z różnych stacji telewizyjnych spodziewaj±c się przyjazdu krewnych osób, które zginęły w katastrofie. Po udzieleniu krótkich wywiadów przez niektóre osoby z naszej grupy, pojechalismy do Katynia, głównego celu naszego wyjazdu, aby oddać hołd w imieniu społeczno¶ci naszego gimnazjum, władz samorz±du gminnego i mieszkańców naszej gminy, polskim oficerom pomordowanym w Katyniu oraz innych miejscach dawnego ZSRR. W¶ród ofiar tych zbrodni jest ponad 50 osób zwi±zanych z ziemi± nowotomysk± poprzez miejsce urodzenia lub pracy. W drodze na cmentarz katyński zatrzymali¶my się krótko na stacji Gniezdowo, dok±d byli przywożeni polscy żołnierze, a następnie samochodami zawożeni do lasu katyńskiego i mordowani. Po przybyciu na teren Memoriału „Katyń” udali¶my się w kierunku mogił polskich oficerów, by przy ołtarzu polowym w zadumie i modlitewnym skupieniu uczestniczyć we Mszy ¦więtej odprawionej przez księdza kanonika Władysława Kasprzaka, który był jednym z uczestników wycieczki. Podczas nabożeństwa modlili¶my się nie tylko za ofiary zbrodni katyńskiej, ale również za tych co zginęli poprzedniego dnia w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Były to wyj±tkowe, niezapomniane chwile, które przeżywali¶my każdy indywidualnie. Mielismy jednocze¶nie poczucie wspólnoty nie tylko nas stoj±cych czy klęcz±cych na tej ziemi, ale także z tymi co spoczywali w niej. Towarzyszył nam szumi±cy las, ¶piew ptaków, piękna słoneczna pogoda, kwiaty i zapalone znicze z sobotnich uroczysto¶ci, na które nie doleciała delegacja z Polski z Panem Prezydentem RP na czele, ale także wiele ekip telewizyjnych z różnych państw. Po Mszy ¦w. udzielili¶my kilku wywiadów, złożyli¶my nasze kwiaty i zapalili¶my znicze. Uruchomiłem dzwon, którego majestatyczny dzwięk rozległ się po katyńskim lesie kończ±c nasz pobyt przy katyńskim ołtarzu. Jeszcze pobranie ziemi z jednej z mogił katyńskich i ruszyli¶my zwiedzić cały obszar cmentarza robi±c pami±tkowe zdjęcia. Opu¶ciwszy teren cmentarza udali¶my się na zwiedzanie Smoleńska ogl±daj±c m.in. prawosławny Sobór, fragmenty murów obronnych miasta, zdobytego na krótko przez wojska polskie Zygmunta III Wazy. Wieczorem wrócili¶my do Mińska. W poniedziałek rano dojechała do nas grupa z Bohuszewicz i już wspólnie w pełnym składzie zwiedzali¶my Mińsk licz±cy 2 mln mieszkańców - w stolicy Białorusi mieszka 1/5 mieszkańców całego kraju. Zwiedzili¶my m.in. Troickie Przedmie¶cie, Wyspę Łez na której postawiono pomnik upamiętniajacy żołnierzy białoruskich poległych w Afganistanie, cerkiew, ko¶ciół katolicki, przejechalismy się metrem. O godzinie 19,00 miejscowego czasu wyruszyli¶my do Polski. Rano o 5,30 byli¶my w Warszawie koło Pałacu Prezydenckiego, aby oddać hołd Panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia w Smoleńsku. Po godz. 14,00 wrócili¶my do Nowego Tomy¶la.

Zamieszczone zdjęcia zostaly wykonane przez Panów: Piotra Brychcego, Mateusza Sobeckiego oraz Jana Klimko.

Jan Klimko, 2010-04-21 21:26:14

zobacz wcze¶niejsze informacje >>
Gimnazjum w Nowym Tomy¶lu - innowacyjna szkoła!

Multimedialne tablice interaktywne