Dziś jest czwartek, 28 marca 2024 . Od początku roku upłynęło: 87 dni.

Hasło dla Ciebie: "Awaria komputera wyczekuje cierpliwie na najbardziej niedogodny moment, aby bezlitośnie zaatakować."

Uroczystość posadzenia „Dębu Pamięci”

Dnia 22 kwietnia 2010 roku odbyło się w Gimnazjum podsumowanie projektu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia” oraz uroczystość posadzenia "Dębu Pamięci” i odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Jana Rożka, urodzonego w Wąsowie powstańca wielkopolskiego, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Nowym Tomyślu, a wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Twerze (ZSRR). Przy tablicy został także wkopany akt upamiętniający to wydarzenie. W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości:
- Lech i Roman Rożkowie wraz z żonami - wnukowie Pana Jana Rożka
- Henryk Helwing - Burmistrz Nowego Tomyśla,
- Ewelina Szofer-Pajchrowska – Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu,
- ksiądz kanonik Jerzy Juja,
- ksiądz kanonik Władysław Kasprzak,
- doktor Zdzisław Kościański – historyk i regionalista,
- Honorata i Leszek Drążkowiakowie – przedstawiciele Rodzin Katyńskich,
- podinspektor Zbigniew Borowczyk – Komendant Powiatowy Policji w Nowym Tomyślu,
- Franciszek Kurcewicz, Józef Bednarz, Romuald Ankudowicz i Mateusz Czekała – przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych,
- Piotr Szymko –przedstawiciel Związku Inwalidów Wojennych,
- Anna Nowicka i Wiesława Stefańczyk z Rady Rodziców Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Ponadto w uroczystości brała udział Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu.
Po uroczystości goście zwiedzili okolicznościową wystawę przygotowaną przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Posadzenie „Dębu Pamięci”, pod którym umieszczono ziemię przywiezioną z Katynia, było podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego w Gimnazjum z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W jego ramach przystąpiliśmy do akcji sadzenia dębów, które miały upamiętnić wszystkich Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Inicjatorem tej akcji był O. Józef Joniec (zginął 10.04.2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem) – prezes stowarzyszenia Parafiada, a honorowy patronat nad nią objął zmarły tragicznie Prezydent RP Lech Kaczyński. Ponadto podjęliśmy także inne działania. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje historii poświęcone okolicznościom Zbrodni Katyńskiej. Na lekcjach wychowawczych uczniowie obejrzeli film dokumentalny opisujący te wydarzenia oraz poznali postać Jana Rożka. Na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali plakaty poświęcone Zbrodni Katyńskiej. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom pamięć o Zbrodni Katyńskiej i bohaterach ziemi nowotomyskiej pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej.

Składamy także serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w realizację tego projektu edukacyjnego.

Andrzej Rucioch, 2010-04-23 11:50:49

Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!

Multimedialne tablice interaktywne