Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjaln Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Jeżeli uczynisz komuś przysługę, to jesteś od zaraz trwale za to odpowiedzialny."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Dziennik elektroniczny


Technologie mobilne w szkole.


W piątek i w sobotę 21. I 22. października odbyła się konferencja „Technologie mobilne w szkole”, która zainicjowała prowadzony w naszym Gimnazjum projekt „iPad 2 w edukacji”. W konferencji wzięła udział ponad stuosobowa grupa nauczycieli oraz liczna grupa gości, w której nie zabrakło prof. Hanny Gulińskiej z UAM w Poznaniu oraz przedstawicieli Apple Polska z Małgorzatą Szczepanik i Janem Polakiem na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas również Tomasz Wlekły - przewodniczący Rady Miejskiej, Maciej Borowiecki dyrektor OEIiZK w Warszawie, Grzegorz Zajączkowski z ORPE i Bartosz Boczkaja prezes Konsorcjum FEN oraz wielu przedstawicieli wyższych uczelni, szkół i instytucji oświatowych. Patronat medialny sprawowały "EduFakty" oraz tygodnik "Nasz Dzień po Dniu". Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Otwarcia już tradycyjnie dokonał burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing. W imieniu Kuratorium Oświaty w Poznaniu życzenia organizatorom i uczestnikom złożyła Irena Pyszyńska-Królak. Konferencja była także okazją do przekazania nam listu Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall oraz pamiątkowej tablicy w związku z uzyskaniem przez nasze Gimnazjum tytułu „Szkoły Odkrywców Talentów”.

Celem konferencji było zapoznanie z ideą mobilności w nauczaniu oraz podzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy podczas miesięcznej pracy w ramach projektu. Projekt dotyczy wykorzystania mobilnych technologii w pracy dydaktycznej, opiekuńczo-wychowawczej oraz zarządzaniu szkołą. Podczas konferencji odbyła się sesja plenarna oraz 5 sesji warsztatowych prowadzonych przez trenerów APD oraz nauczycieli naszego Gimnazjum bezpośrednio zaangażowanych w projekt.

Wielokrotnie podkreślano, że społeczeństwo za sprawą technologii zmienia swoje oblicze, dotyczy to zwłaszcza najmłodszego pokolenia, dla którego nowinki techniczne są codziennością, a jego styl życia nazywany jest „digital lifestyle”. Szkoła nie może stać z boku. Aby być autentyczna i skuteczna, powinna wykorzystywać te same kanały komunikacyjne co uczniowie. Tradycyjny sposób przekazywania wiedzy już nie wystarczy. Zmienia się także rola nauczyciela, który powinien być nawigatorem i przewodnikiem, powinien również pokazywać w jaki sposób mądrze wykorzystywać technologię w nauczaniu, jak nie dać złapać się w pułapkę „szybkości i bylejakości”, jak sprawić, by wiedza była rzetelna i trwała, by przekładała się na umiejętności uczniów.

Era stacjonarnych komputerów, pracowni komputerowych w klasycznym wydaniu jakie pamiętamy na przykład z dostaw MEN powoli kończy się. Komputery nie wyglądają już jak kiedyś. Są mniejsze, lżejsze, mają więcej wysublimowanych funkcji. Mobilność sprawia, że z technologii możemy korzystać w szkole, na wszystkich przedmiotach nauczania, jak z każdego narzędzia do pracy, nauki, czy nawet rozrywki. Urządzenia mobilne zapewniają nam kontakt, dostęp do poczty, kalendarzy, dokumentacji, prezentacji, biblioteki muzyki, filmów i szerokiego wachlarza multimediów. Zapewniają też wymianę informacji, szybki dostęp do rzetelnej wiedzy, potrafią przenieść zaawansowane symulacje, modelowanie i rozmaite zjawiska do każdej sali lekcyjnej. W urządzeniu przypominającym gabarytowo zeszyt 32-karkowy możemy zmieścić podręczniki, zestaw lektur i znakomite aplikacje na cały cykl kształcenia. Pozwalają także na efektywne zarządzanie szkołą.

Podczas warsztatów została omówiona i zademonstrowana specyfika i funkcjonalność iPad2 – urządzenia, z którego korzystamy w naszej szkole. Uczestnicy poznali budowę i konfigurację tych urządzeń oraz szybko opanowali jego intuicyjną obsługę. Skorzystali także z możliwości jakie dają bogate aplikacje. Przekonali się w praktyce jak bardzo dzięki mobilnym technologiom może zmienić się styl pracy ucznia i nauczyciela. Bardzo cenne były w opiniach uczestników warsztaty prowadzone przez nauczycieli naszego Gimnazjum, którzy wspólnie z uczniami demonstrowali wykorzystanie tych technologii na lekcjach przedmiotów humanistycznych, języków obcych, matematycznych i chemicznych oraz biologiczno-fizycznych, a także w pracy opiekuńczo-wychowawczej.
Nasze Gimnazjum jest szkołą modelową SMART, więc konferencja była również okazją do zademonstrowania funkcjonalności tablic interaktywnych oraz systemu Smart Response, w którym nauczyciele przygotowywali i rozwiązywali testy za pomocą iPadów. Zajęcia prowadził Arkadiusz Stefan z IRS.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za przygotowanie i poprowadzenie zajęć zespołowi projektowemu, którego członkami są: Justyna Buczkowska, Marzena Dach-Kolanko, Marlena Jarczewska, Marzena Lemańska, Renata Liberkowska, Angelika Listowska, Justyna Napierała, Maria Neubauer-Darska, Renata Orlicka, Grzegorz Piątas, Anna Przybylska, Tomasz Raginia, Andrzej Rucioch, Jolanata Spychała, Katarzyna Szarańska-Buda, Izabela Szudra, Krzysztof Urbaniak, Andrzej Wałęsa, Dorota Wiśniewska, Wioleta Żurawska-Kozłowska. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Małgorzaty Gucia, Renaty Kurasińskiej i Ewy Marii Piątas za profesjonalne i sprawne przygotowanie oraz przeprowadzenie konferencji. Dziękuję również licznej grupie młodzieży biorącej aktywny udział w konferencji oraz pracownikom administracji i obsługi. Dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu mogliśmy po raz kolejny poszczycić się przygotowaniem imprezy bardzo wysoko ocenianej przez uczestników i gości.

Zapraszam do odwiedzenia serwisu internetowego konferencji, w którym została zamieszczona bogata dokumentacja fotograficzna.

Dariusz Stachecki, 2011-10-27 20:06:26

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>



SMART Schowcase School


Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!
Szkoła Bez Przemocy
 










Bezpieczeństwo w sieci