Dziś jest czwartek, 1 maja 2025 . Od początku roku upłynęło: 120 dni.

Gimnazjaln Centrum Informacji    |  KASSK   |   Poczta    |    Portal Edukacyjny  |    BIP    |    Cyfrowa Szkoła 

Hasło dla Ciebie: "Nigdy nie powtarzaj udanego doświadczenia."

Aktualności
Archiwum
Ciekawe strony
Cyfrowa szkoła
Dziennik lekcyjny
ECDL
Galeria zdjęć
Gazetka
Gimnazjum Dla Dorosłych
Kadra
Kalendarz
Kluby
Komunikaty
Kontakt
Laureaci
Najlepsi absolwenci
Nasi Partnerzy
Nasz Patron
Nasza oferta
Pasaż sztuki
Plan lekcji
Przedmiotowe SO
Przetargi
Publikacje edukacyjne
Rada Rodziców
Regulaminy
Samorząd
UKS GimTom
Unia Europejska
Wstęp
Wyróżnienia i certyfikaty

Projekt witryny i administracja:
Dariusz Stachecki

Dziennik elektroniczny


VIII Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych "Cyfrowa edukacja, czyli jak uczyć skutecznie i nowocześnie".


W dniach 30 marca –1 kwietnia 2012r. odbyła się zorganizowana przez nasze Gimnazjum VIII Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych KASSK 2012 zatytułowana „Cyfrowa Edukacja, czyli jak uczyć skutecznie i nowocześnie”.
Konferencja przebiegała pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Elżbiety Walkowiak, Starosty Nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego oraz Burmistrza Nowego Tomyśla Henryka Helwinga. Patronat honorowy objął Odział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Patronat medialny objęły: Gazeta Szkolna, Miesięcznik PC World, EduFakty, Uczę Nowocześnie oraz Tygodnik Lokalny „Nasz Dzień po Dniu”. Jak co roku przygotowaliśmy propozycje wykładów i warsztatów dla wszystkich nauczycieli. Specjalną ofertę zaproponowaliśmy liderów TIK, dyrektorom szkół i przedstawicieli samorządów lokalnych. Wiele uwagi poświęciliśmy też pilotażowemu programowi „Cyfrowa Szkoła”. Zastanawialiśmy się jaka powinna być współczesna, cyfrowa szkoła, w jaki sposób ją budować, jak wyposażyć i jakie elementy są w niej najistotniejsze.





Na VIII Konferencję Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych przybyło wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, polityki, oświaty i biznesu. Konferencja rozpoczęła się w piątek 30 marca o godz. 11:00 Gości powitali Andrzej Wałęsa i Dariusz Stachecki. Symbolicznego otwarcia ósmej już konferencji dokonał Henryk Helwing, burmistrz Nowego Tomyśla. Janusz Krupa z MEN w imieniu Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, powitał uczestników i przekazał życzenia owocnych obrad. Marszałka Województwa Wielkopolskiego reprezentował pan Remigiusz Wojtek z Departamentu Edukacji. W imieniu PTI głos zabrał sekretarz Towarzystwa, Maciej Piernik.

Wykład inauguracyjny pt. „Nauczyciel architektem, nie przekaźnikiem, wiedzy uczniowskiej. To konieczność” wygłosił prof. dr hab. Stanisław Dylak. Mówił: „Młodzi ludzie życie traktują serio, szkołę traktują serio. To my ich nie traktujemy serio! Są obywatelami świata cyfrowego”. Konkluzją było stwierdzenie, że uczeń nie ma tylko konsumować treści, ma brać aktywny udział w poszukiwaniu i kreacji świata, a przewodnikiem w tym procesie powinien być nauczyciel. Wystąpienie prof. Dylaka nagrodzone zostało gromkimi brawami, a przywołane z dzieciństwa słowa babci „Stasiu, nie rób dużo. Lepiej mniej, a lepiej”, powtarzane były jeszcze w ostatnim dniu Konferencji.





W dalszej części mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawych informacji przekazywanych przez Andrzeja Musisza, który opowiadał o projektach, które Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej realizuje w województwie opolskim i wielkopolskim, pokazywał jaką drogę szkoły musza przebyć, by stać się cyfrową szkołą i jak to przeobrażenie wpisuje się w koncepcję gridu edukacyjnego. Następnie Daniel Żukowski z Konsorcjum FEN zwracał uwagę, że wszystkie urządzenia i wszystkie usługi w szkole będą tak dobre, jak dobra będzie sieć. Wszyscy uczestnicy KASSK mieli okazję przekonać się o walorach sieci Meru Networks, która zapewniała dostęp do Internetu kilkuset urządzeniom w tym samym czasie, w ekstremalnie trudnych warunkach, bo na bardzo małej powierzchni transmitując dane, multimedia oraz strumienie wideo.
Na temat programu Partners in Learning mówiła dr Małgorzata Snarska z Microsoft, a o tym w jaki sposób usługę live@edu wykorzystuje się w nowotomyskim Gimnazjum opowiadał Dariusz Stachecki. Dyrektor Cecylia Szymańska-Ban zapowiedziała wdrożenie w polskich szkołach usługi Office 365.
O systemie elektronicznego wsparcia procesu organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w placówce oświatowej mówił Marcin Kempka prezes zarządu Librus, pokazując w jaki sposób pokonać biurokrację za pomocą technologii.

Następnie dr Jan Polak opowiadał o zaletach mobilnej edukacji, wiele uwagi poświęcając koncepcji nowych, elektronicznych podręczników, których walorem jest nie tylko dobra treść, ale wbudowane ciekawe filmy, animacje, interaktywne ćwiczenia i symulacje. Z żywiołowym przyjęciem widowni spotkała się demonstracja e-podręczników odtwarzanych za pomocą iPada dzięki bezprzewodowej technologii AirPlay.

Po obiedzie swoje koncepcje na temat cyfrowej szkoły przedstawiły firmy Asus, Integrit i Intel. Część plenarną konferencji zakończył punkt kulminacyjny, czyli panel dyskusyjny „Co z tą cyfrową szkołą”, który moderował Andrzej Wałęsa. Do panelu zostali zaproszeni: Monika Sikora z firmy Incom, Cecylia Szymańska z Microsoft, Tomasz Hodakowski z Intel Technology Poland, Maciej Tyran z pwn.pl, Rafał Smolnicki z YDP, Michał Sołtan z IRS, Krzysztof Święcicki z EduStyle oraz Janusz Krupa z MEN. Podczas panelu zostały przedstawione różne, bardzo ciekawe koncepcje cyfrowej szkoły, a na pytania i wątpliwości uczestników odpowiadał Janusz Krupa.
Na koniec obfitującego w intelektualne doznania dnia, ponad czterystuosobowa grupa kasskowiczów wzięła udział w biesiadzie integracyjnej w Klimkowej Osadzie.





Drugi dzień Konferencji odbywał się w budynku gimnazjum, gdzie przygotowano blisko 30 wystaw i ekspozycji, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników. Przez cały czas czynne było Centrum Kompetencyjne Cyfrowej Szkoły, w którym specjaliści z Konsorcjum FEN, OFEK i Advisor odpowiadali na każde, nawet najtrudniejsze pytania. Blok wykładowy otworzył prof. dr hab. Maciej M. Sysło, który mówił o tym „Jak przygotować się na cyfrowe lata”?
Na temat koncepcji „cloud computing” mówił Tomasz Babicz z Librus. Najnowszą ofertę edukacyjną Helion przedstawił Grzegorz Jankowski, a o roli cyfrowej edukacji we współczesnej szkole oraz o sposobach przekazywania wiedzy mówił Sebastian Wasiołka z YDP. Na szczególną rolę umiejętności logicznego myślenia i programowania zwracał uwagę Jarosław Drzeżdżon z ProgMan.
Po przerwie rozpoczęła się seria 6 bloków warsztatowych, które odbywały się równolegle na 14 poziomach, a po kolacji uczestnicy konferencji wzięli udział w Kasskoliadzie – imprezie, która od 4 lat towarzyszy naszemu spotkaniu. Wszyscy w doskonałych humorach bawili się wraz z młodzieżą, która wykonała też wyjątkowy koncert na wyjątkowych instrumentach – iPadach z programem GarageBand.





W niedzielę, 1 kwietnia po kolejnych dwóch blokach warsztatowych wszyscy uczestnicy udali się na małą salę gimnastyczną, gdzie odbyła się ostatnia część plenarna. O roli nauczyciela w procesie nauczania mówiła Grażyna Koba, która porównała jego zadania do debugera. O bezpieczeństwie w sieci mówił Łukasz Majek z ArcaBit, a o tym jak efektywnie organizować czas i odnaleźć się w chaosie opowiadał Mariusz Kwieciński. Na zakończenie Janusz Wierzbicki i Dariusz Stachecki w trochę humorystyczny, bo przecież prima-aprilisowy sposób mówili o mobilnej edukacji XXI wieku, podkreślając, że jest ona nieodłącznym elementem naszego życia i jest nie tyle nowoczesna, co współczesna. Na koniec dokonaliśmy również krótkiego podsumowania pierwszego etapu projektu „iPad 2 w edukacji”, który realizujemy w naszym Gimnazjum od października 2011r.
Zanim burmistrz Nowego Tomyśla pan Henryk Helwing zamknął tegoroczną Konferencję, uczestnicy i goście mieli okazję obejrzenia krótkiego filmu podsumowującego wszystko to, co działo się na k@ssk 2012. Autorem filmu jest red. Mirosław Kozłowski





Oferta Konferencji była bardzo bogata. Pięć bloków wykładowych wypełniły niezwykle ciekawe wystąpienia. Zostało zrealizowanych 112 warsztatów Podczas KASSK 2012 gościliśmy w szkole ponad 320 uczestników, prawie 100 zaproszonych gości oraz ponad 140 przedstawicieli firm i instytucji – partnerów KASSK 2012. Całości dopełniała ponad stuosobowa ekipa młodzieży oraz pracowników administracji i obsługi aktywnie zaangażowana w sprawny przebieg Konferencji. Partnerami strategicznymi byli Microsoft, Cortland, Konsorcjum FEN oraz Librus. Grono partnerów uzupełniało ponad 20 firm, których pełna lista znajduje się na stronach Konferencji (www.kassk.pl)

W opinii uczestników KASSK 2012 zakończył się sukcesem. Jest to zasługa całego, sprawdzonego już zespołu organizacyjnego, który tworzą: Andrzej Wałęsa, Dariusz Stachecki, Małgorzata Gucia, Marlena Jarczewska, Renata Kurasińska, Renata Orlicka, Ewa Maria Piątas, Wiesława Skoczylas, Krzysztof Hałas, , Arkadiusz Lewandowski, Grzegorz Piątas, Krzysztof Urbaniak, Tomasz Raginia i Franciszek Zalewski. Dziękuję bardzo serdecznie Komitetowi Organizacyjnemu, pracownikom administracji i obsługi oraz licznemu gronu Gimnazjalnej Młodzieży, której postawa już tradycyjnie jest podziwiana przez Kasskowiczów. Dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie i wysiłek, dzięki któremu VIII Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych mogła mieć taki właśnie charakter, przebiegać sprawnie i ciekawie. Dziękuję także wszystkim wykładowcom, osobom prowadzącym warsztaty i prezentującym stoiska z ofertami edukacyjnymi. Dziękuję uczestnikom, którzy jak zwykle swoim entuzjazmem sprawili, że wspólnie spędzone trzy konferencyjne dni były dla nas wszystkich niezwykłym przeżyciem.

Na stronach KASSK dostępna jest galeria zdjęć zawierająca bogatą dokumentację przebiegu Konferencji.

Dariusz Stachecki, 2012-04-05 20:35:53

Wszystkie informacje >>


zobacz wcześniejsze informacje >>



SMART Schowcase School


Gimnazjum w Nowym Tomyślu - innowacyjna szkoła!
Szkoła Bez Przemocy
 










Bezpieczeństwo w sieci