[Gimnazjum w Nowym Tomyślu - Cyfrowa Szkoła]

GIMNAZJUM IM. FELIKSA SZOŁDRSKIEGO W NOWYM TOMYŚLU - CYFROWA SZKOŁA

[ REGULAMINY Gimnazjum w Nowym Tomyślu]

Strona główna

Cyfrowa Szkoła

Jak to zrobić?

Cztery kroki do sukcesu

Organizacja infrastruktury

Nauczyciele i technologia

Infrastruktura

Profesjonalna sieć Wi-Fi

Dziennik elektroniczny

Platformy edukacyjne

Live@Edu

Projekty edukacyjne

Tablice interaktywne

Nauka z komputerem 1:1

iPad w edukacji

Udostępnianie technologii

Multimedialna Sala Patrona

Szkolenia dla nauczycieli

Z platform edukacyjnych, czy jak kto woli e-leraningowych korzystamy już od wielu lat. Najpierw były to samodzielnie stawiane serwisy na platformie Moodle, które wykorzystywaliśmy do pojedynczych zagadnień - na przykład do przeprowadzenia kursów, szkoleń, czy cyklu lekcji z uczniami. W taki sposób przygotowywaliśmy materiały dla kandydatów ubiegających się o certyfikat ECDL. Tworzyliśmy też różnego rodzaju samouczki i zestawy materiałów poszerzających wiedze uczniów.

Inną formą realizacji zajęć za pomocą platformy edukacyjnej było wykorzystanie platformy Fronter. Z Frontera korzystaliśmy głównie realizując zajęcia metodą projektów. Wykorzystywaliśmy ją głównie w trakcie realizacji II edycji projektu e-Szkoła Wielkopolska i jego komponentów "Twórczy Uczeń" i "Twórczy Nauczyciel".

W tej chwili od trzech lat korzystamy aktywnie ze Szkolnej Platformy Edukacyjnej (SPE) firmy Librus. Platforma ta jest zintegrowana z dziennikiem lekcyjnym. Dostęp do niej ma każdy uczeń naszego gimnazjum, a także jego rodzice. Na platformie jest sporo gotowych zasobów, można też tworzyć własne. Różnego typu testy może tworzyć każdy nauczyciel i przypisywać je klasom, grupom, klasom wirtualnym (grupom uczniów złożonych nawet z wielu klas). Oceny jednym kliknięciem przenoszone są do dziennika lekcyjnego. Przygotowanie materiału, lekcji, testów jest bardzo łatwe, intuicyjne. Po krótkim szkoleniu większość nauczycieli aktywnie korzysta z tego systemu. Wymieniają się swoimi zasobami, wymieniają doświadczeniami.

Nasi uczniowie bardzo lubią pracować z SPE. Zadania przygotowywane dla nich przez nauczycieli cieszą sie olbrzymią popularnością. Z platformy korzystają także ci, którzy do tej pory zadania domowe uważali za czynność nudną i zbyteczną :) Okazuje się, że zadania na platformie mogą być ciekawe, a są tacy, którzy doskonalą swoje możliwości dążąc do mistrzostwa. W taki sposób doskonale opanowują i powtarzają materiał.